Gündem Haberleri

  Cizre kardeş bozan kalleş

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'da önemli bir olay meydana gelmedi. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Nevruz bayramına çok sayıda vatandaş katıldı. Nevruz ateşi yakan halk, folklor gösteriyle coştu. Kutlama sırasında konuşan Belediye Başkanı Kamil Atak, ‘‘Biz Cizre halkı olarak huzurumuzu bulmuşuz. Bu huzurumuzu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Türk-Kürt ayırımı yok, hepimiz kardeşiz. Bu kardeşliği bozan kalleştir’’ dedi. Şırnak'ın İdil ve Mardin'in Ömerli ilçelerinde de Nevruz, kaymakamlıklar tarfından düzenlenen programla bayram olarak kutlandı.

  400 GÖZALTI

  Diyarbakır'da geçen yıl meydana gelen olaylar nedeniyle bu yıl Nevruz kutlamasına izin verilmedi. Kentin kenar semtlerinde yer yer lastikler yakıldı, ancak polis bunları kısa sürede söndürdü. Diyarbakır Valisi Nafiz Kayalı, nevruzun baharın müjdecisi bir bayram olduğunu ancak, polise, askere saldırı günü olarak kutlanmasının amacını anlamanın mümkün olmadığını belirtti. Kent merkezini dolaşarak vatandaşların nevruzunu kutlayan Vali Kayalı, kutlama yapılması için yasal izin alınması gerektiğini, ancak, kentte böyle bir başvuru olmadığını söyledi. Diyarbakır'ın çeşitli semtlerinde ateş yakan ve durumları şüpheli görülen 400 kişi gözaltına alandı.

  VALİYLE HALAY

  Siirt'te, Nevruz Bayramı nedeniyle Valilikçe statda kutlama yapıldı. Nevruz ateşini yakan Vali Osman Acar, Nevruz Bayramı'nın birlik ve beraberlik içinde kutlanması gerektiğini belirtti. Acar, vatandaşlarla halay çekti, ardından yöresel sanatçılar konser verdi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı