Gündem Haberleri

  Çizgi karakter ayağa kalk

  Ceren ARSEVEN
  24.08.2012 - 22:07 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta Ukrayna parlamentosu Kamu Ahlakı Komisyonu okyanusun dibinde yaşayan Sünger Bob’un maceralarını anlatan ‘SpongeBob Squarepants’ dizisinin çocukları eşcinselliğe teşvik ettiğini öne sürerek yasaklanmasını istedi. Yıllardır çizgi karakterlere ilişkin iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

  EŞCİNSELLİK EN YAYGIN DEDİKODU

  Batman ve yardımcısı Robin arasında aşk dedikoduları hep çıkmıştı ama bu söylentileri somutlaştıran isim Alman asıllı psikiyatr Frederic Werşam oldu. 1954’te yayımlanan ‘Seduction of şe Innocent’ (Masumiyetin Cazibesi) kitabında Werşam, Batman ve Robin’in homo-erotik eğilimler gösterdiğini ve çocuklar için sakıncalı olduğunu iddia etti. Başrollerini George Clooney ve Chris O’Donnell’ın paylaştıkları 1997 yapımı ‘Batman ve Robin’ filminde eşcinsel yönetmen Joel Schumacher’in biraz iddialı kostümler kullanması ve eşcinsel göndermeler yapması iddianın üzerine tuz biber ekti. Eşcinsellik iddialarının son hedefiyse Bikini Adası’nda yaşayan mutlu Sünger Bob. En yakın arkadaşı Patrick ile eşcinsel ilişkisi olduğuna dair dedikodular son olarak Ukrayna parlamentosu Kamu Ahlakı Komisyonu’nun gündemine geldi. Tenten ile Kaptan Haddock, Asteriks ile Obeliks, Red Kit, Pembe Panter ve Süslü Şirin eşcinsel yakıştırması yapılan diğer karakterler. 

  TENTEN’E NAZİ AJANI MI?

  Belçikalı çizer Herge tarafından 1929’de yaratılan karakter Tenten de değişik iddiaların merkezi oldu. Nazi işbirlikçisi Leon Degrelle ölümünden önce, Tenten’in aslında kendisinden ilham alınarak yazıldığını iddia etti ancak bu iddia çürütüldü.

  RED KİT IRKÇI MIYDI

  Ömrünü Dalton kardeşlerin peşinde geçiren Red Kit’in maceralarında; cenaze levazımatçısı, temizlikçi, bekçi, ütücü, çöpçü gibi yan karakterlerin başka milletlerden olması çok eleştirildi.

  KOMÜNİST ŞİRİNLER

  İddiaya göre çizgi dizinin İngilizce adı ‘Smurf’ aslında ‘small men under red flag’ yani ‘kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar’ kelimelerinin baş harflerinden türetilmişti. Şirin babanın kırmızı şapkası, köyde ibadet edilecek bir yer olmaması, her şeyin elbirliğiyle yapıldığı komünal bir yaşam sürmeleri ve hiç para kullanmayışları bu iddiaları destekledi. Kötü karakter Gargamel’in papaz cüppesi giyerek dini öğeleri simgelediği de altı çizilen noktalar.

  DOPİNGLİ TEMEL REİS

  Ispanak yedikten sonra kasları hızlıca şişen Temel Reis hakkındaki dedikodu bu yapılı karakterin steroid kullandığı. Kaslarındaki hızlı gelişim, aniden sinirlenmesi ve yenilmezlik hissi steroid kullanımının belirtilerinden bazıları.

  KAFASI DUMANLI KARAKTERLER

  Goofy’nin gereğinden fazla sakar veya ağaçkakan Woody Woodpecker’ın çok enerjik olduğunu düşündüğünüz oldu mu hiç? Konuşan köpek Scooby Doo ve sahibi Shaggy de uyuşturucu etkisinde olduğu düşünülen karakterlerden. Sürekli abur cubur yemeleri ve gereğinden fazla paranoyak davranmaları pekçok kişi için esrar içtiklerinin kanıtı. Tabii ki karavanları Mystery Machine’in hareket etmesiyle geride bıraktıkları yoğun duman bulutunu da unutmamak gerek. Woody Woodpecker’ın enerjisi de sıradan bir çizgi film karakterinin olamayacağı kadar sınırsız ve coşkulu. Bu klasik çizgi filmde kokain benzeri bir maddenin etkisindeymiş gibi hareket eden Woody, gözbebekleri büyümüş bir şekilde, duvarlarda sekerek geziyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı