Gündem Haberleri

  Çizgi film kahramanlarından vitamin

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 14:32 | Son Güncelleme:

  İlaç almaktan hoşlanmayan çocuklar için Taş Devri, Pokemon gibi sevilen çizgi film kahramanlarının şekillerinde ''destek tedavi'' için kullanılan vitaminler üretildi. Uzmanlar çocukların ilaç almasını sağlamak için çizgi film karakterlerinin kullanılmasını sakıncalı bulmuyor ancak yine de aileleri bilinçli davranmaları konusunda uyarıyorlar.

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Büyüme Gelişme Pediatrik Endokrinoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz, çocukların her zaman ilaç almaktan hoşlanmadıklarına işaret etti. Prof. Dr. Günöz, ''Çocukların ilacı kabullenmeleri çok önemli. Bu tür çizgi film karakterlerinin şekillerinin olduğu vitaminlerin, çocuğa ilacı benimsemesini sağladığı için karşı değilim. Sakıncalı da görmüyorum'' dedi. 

  Ancak bu konuda hem ailelerin, hem de çocuğun bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Günöz, ''Çocuğa her istediği zaman verilmemeli. Çocuğa mutlaka 'bu, günde bir tane alınır'' diye söylenmeli'' diye konuştu.

  Doktora başvurmanın da önemini dile getiren Prof. Dr. Günöz, ''Ancak bunların ilaç olmasa bile doktor kontrolünde kullanılması lazım. Aileler, 'bu vitamin' diye alıp kendi kendilerine vermesinler. Ayrıca eğer çocuğun vitamine ihtiyacı varsa verilmeli'' dedi. 

  İstanbul Memorial Hastanesi çocuk doktoru Dr. Fatih Ramazanoğlu da, ABD'de yaygın olarak kullanılan vitaminleri çocukların oyuncak gibi gördüğünü söyledi. Bu nedenle de onları ikna etmenin kolay olduğunu belirten Dr. Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

  ''Çocuklar, tadından dolayı ilaçları pek sevmez. Çocuklara ilaç alma alışkanlığı ve ilacın korkulacak bir şey olmadığını göstermesi açısından yararlı. Ancak yine de mutlaka doktora danışılmalı. Ayrıca, çocuğun ulaşamayacağı emniyetli yerlerde muhafaza edilmeli.''
   
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı