GeriGündem Çizgi Film Haftası başlıyor
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Çizgi Film Haftası başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı 8 Mart Cumartesi günü saat 18.30'dan itibaren Tarık Zafer Tunaya (TZT) Kültür Merkezi'nde ‘‘Yerli Çizgi Filmler Haftası'' düzenliyor. 14 Nisan'a kadar sürecek haftanın Ustalarlal Başbaşa, Çizgi Film Stüdyolarından Seçmeler, Işıklı Masadakiler ve Filmlerdeki Çizgiler gibi bölümleri var. Hafta boyunca seyirci karşısına çıkacak yüze yakın filmin tüm gösterimleri ücretsiz.

‘‘Yerli Çizgi Filmler Haftası''nın açılışında Elif Video'nun yapımcılığını üstlerndiğini ve yönetmenliğini Haşim Vatandaş'ın yaptığı ‘‘Hay'' isimli çizgi film gösterilecek. 9 Nisan Pazar günüyse saat 15.00'den itibaren Ferruh Doğan, Oğuz Aral ve Tekin Aral'ın Canlı Karikatür Stüdyosu'nun Filmleri gösterilecek. Bu filmler ‘‘İki Dişin Hikayesi'', ‘‘Çalışkan Aile'', ‘‘Cihan Pehlivanı Koca Yusuf'' (Eflatun Nuri ve Orhan Büyükdoğan ile birlikte), ‘‘Ağustos Böceği ile Karınca'', Nasrettin Hoca'' ve ‘‘Direklerarası''.

Bu filmleri izleyececek diğer filmlerse yapımcılığını Ella'nın, yönetmenliğini Derviş Pasin'in üstlendiği ‘‘İnci Adası'' ve Piyale Madra'nın eserinden Umut Sanat'ın Derviş Pasin yönetiminde yapımcılığını yaptığı ‘‘Piknik''.

Aynı gün saat 18.00'de ‘‘Ustalarla Başbaşa'' bölümünde Tonguç Yaşar'ın Sezer Tansuğ ile yaptığı ‘‘Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü?'' filmi, Yaşar'ın Meral Simer ile birlikte yaptığı ‘‘Fil'' ve kendi yapıtları ‘‘Kaplumbağa ile Tavşan'', ‘‘Topal Martı'', ‘‘Kuş ve Avcı'' gösterilecek.

Ayrıca aynı bölümde Orhan Büyükdoğan'ın ‘‘Siyah-Beyaz Reklam Filmeleri'' ve ‘‘Güvercin''iyle Cemal-Meral Erez'in ‘‘İpler'', ‘‘Kayıp Masallar 1 -Haset'' ve ‘‘Kalaşnikof'' isimli çicgi filmleri gösterilecek.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Sineması, İstiklal Cad. Tünel-Beyoğlu. Tel: (0212) 293 12 70.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle