Gündem Haberleri

  Çizdiği Usame’yi sildi New Yorker’a kapak oldu

  Razi CANİKLİGİL NEW YORK
  11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYACA ünlü Türk sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, imzasını attığı Usame bin Ladin karikatürüyle Amerikan basın tarihine geçti.

  Dünyanın en etkili dergilerinden New Yorker’ın kapağında yeralan “Erasing Osama (Usame’yi Silmek)” adlı karikatürde, Bin Ladin portresinin, silgiyle silindiği görülüyor. Washington Post gazetesi, Ekşioğlu’nun eserini, “Unutulmayacak tarihi karikatürlerden biri” olarak yorumladı. Derginin 16 Mayıs tarihlisayısında yayınlanan karikatürle ilgili olarak gazetenin sorularını yanıtlayan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, çizdiği karikatürü neden sildiğine ilişkin soruyu, “Usame bin Ladin hiç sevmediğim bir eskizdi. O nedenle sildim” diye yanıtladı.

  EKŞİOĞLU'NUN ELİNDEN ÇIKAN THE NEW YORKER KAPAKLARI / FOTO GALERİ 

  Ekşioğlu kimdir/images/100/0x0/55eb6b1ff018fbb8f8bfd4cf

  Bugüne dek 23’ü uluslararası nitelikte olmak üzere 64 önemli karikatür ödülüne layık görülen 57 yaşındaki Gürbüz Doğan Ekşioğlu; New Yorker, Atlantic, New York Times, Forbes gibi yayınlarda eserleri yayınlanan dünyaca ünlü bir Türk sanatçısı. Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi olan Ekşioğlu, dünyanın belli başlı hemen her metropolünde açma olanağı bulduğu sergilerle, karikatür meraklılarına ulaştı.

  BİN LADİN'İN OĞULLARINDAN ABD'YE SUÇLAMA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı