Gündem Haberleri

  Citroen C6 ile nostalji yapıyor

  Hürriyet Haber
  16.02.2005 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Citroen C6 gün ışığına çıktı. Geçmişteki büyük Citroen modellerine gönderme yapan otomobil, ‘yolda fark edilen’ tasarımıyla dikkat çekiyor. Yeni C6, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilenecek.

  Klasik Citroen’lerin modernize edilerek günümüze ulaşmış bir devamı niteliğindeki Citroen C6’ya, günümüzün eşsiz tasarım anlayışı ve keskin hatlar eklenmiş. Otomobilin burnundaki büyük radyatör ızgarası ve kalın krom çerçeveler C6’nın ön görünüm kimliğini oluştururken, çamurluklara doğru uzayan farlar da kişiliğini daha güçlü bir şekilde yansıtıyor. Uzun dingil mesafesi, akıcı, aerodinamik profil ve otomobilin genel olarak alçak yapısı, C6’nın görünüşünü desteklerken, aynı zamanda geniş bir hacmi, sağlamlığı ve gücü de işaret ediyor. C6’nın yan camlarının tasarımı tavan tasarımıyla aynı çizgileri izliyor ve C sütunuyla birleşerek bagaja kadar devam ediyor. Bu coupe otomobilleri anımsatan tasarım, çerçevesiz kapılarla elde edildi.

  Arka tasarım, en çok dikkat çeken tasarıma sahip ve C6’nın gösterişli kimliğini en çok yansıtan bölge. Arka camın geleneksel tasarımlardan farklı içbükey yapısı, bagajın sıra dışı şekliyle bütünleşiyor. Ayrıca bagaj kapağındaki spoyler hızlı seyirlerde otomatik olarak kalkıyor ve Citroen’in aerodinamizm konusunda gösterdiği özeni ön plana çıkartıyor. Stop grubu arka çamurluklardan başlayıp, tamponun hemen üzerinde bitiyor. Tamponun üst kısmındaki zarif krom çıtaysa otomobili çevreliyor.

  Citroen C6’nın iç mekanında hacim ve konfor ön plana çıkartılıyor. Bu iki önemli özellik, ergonomik kokpit, başarılı yerleşime sahip kumanda elemanları, kaliteli malzeme ve ergonomik koltuklarla destekleniyor.

  Citroen’in yeni C6 modelinde, head-up display (sürücünün önüne yansıtılan sanal bilgi ekranı), ilk kez bir Citroen modelinde görev yapan 208 beygir gücünde V6 HDI dizel motor, değişken amortisör sertliğine sahip aktif süspansiyon, markanın diğer modellerinde de görev yapan istem dışı serit değişimi uyarı sistemi (AFIL -Lane Departure Warning System) ve yönsel xenon farlar gibi yeni teknolojiler kullanılıyor.

  C6’da biri dizel ve biri benzinli olmak üzere iki V6 motor bulunuyor. Yeni geliştirilen 2.7 litrelik HDi motor 208 beygir güç üretiyor ve standart olarak partikül filtresiyle donatılmış olarak satılıyor. 3 litrelik benzinli motorsa 215 beygir güç üretiyor. İki motor da standart olarak 6 kademeli otomatik şanzımanla birlikte görev yapıyorlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı