Gündem Haberleri

  Citigroup borç defterini kapatma peşinde

  FT
  07.12.2009 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük bankalarından Citigroup, ABD’li yetkilileri 20 milyar dolarlık borcunu ödemesine izin vermeye ikna etmek için zamana karşı yarışıyor.

  Financial Times’ta, “Citigroup in race to repay its bail-out funds” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı’ndan (TARP) alınan fonların geri ödenmesi için küçük bir umut ışığının, kendisini hükümetin elinden kurtarmak isteyen ABD’li Citigroup’ta heyecan yarattığına dikkat çekildi. Citigroup’un yüzde 34’lük hissesinin TARP kapsamında olduğu biliniyor.
   
  Haber analizde ayrıca, Kuveyt’in devlet bünyesindeki öz sermaye fonu Kuveyt Yatırım Kurumu’nun Citi’deki yüzde 5’lik hissesini 4.1 milyar dolar karşılığında satmasının ardından, 1.1 milyar dolar kazanç elde ettiği de vurgulandı.

  Kuveyt Yatırım Kurumu küresel mali kriz sürecinde, sorunlu bankanın imtiyazlı hisselerini satın aldıktan yaklaşık iki sene sonra elinden çıkararak,  yatırımından yüzde 37 oranında kâr etti.

  ACELE ETMESİ GEREKİYOR
  Citigroup’un TARP’a yapması gereken geri ödeme, geçtiğimiz hafta Bank of America’nın (BofA) ödemesi gereken 45 milyar dolarlık borcun 19,3 milyar dolarını topladığını açıklamasının ardından, gündeme geldi.

  Bank of America’nın bu hamlesi, Citigroup ve bireysel bankacılık işlemleri yapan Wells Fargo’yu TARP’a henüz  geri ödeme yapmayan bankalar statüsüne taşıdı ve bu kurumların geçen yıl hükümetten aldıkları yardımla yaptıkları  işlemlerde sıkı kısıtlamalara maruz kalmasına neden oldu.

  Konuya yakın kaynaklar, Citigroup’un TARP’a geri ödemesi için gerekli olan parayı toplama çalışmalarına gelecek haftaya kadar başlamaması durumunda, bankanın yıllık raporların açıkladığı Ocak ayının ortalarına kadar beklemek zorunda kalacağını söyledi.

  Öte yandan, bankanın avukatları, dördüncü çeyreğin sonu ile şirketlerin sonuçlarını açıklayacağı süreçte, sermaye toplamanın imkânsız olduğunu dile getirdi.

  YÖNETİCİLER İKNA TURUNDA
  Bu olasılıklara rağmen, Citi yöneticileri, ABD hükümetinin bankanın TARP’a geri ödeme yapmasına izin vermesi için lobi çalışmalarına başladı. Yöneticiler, bankanın 240 milyar doların üzerinde nakde sahip olduğunu ve finansal performansının her geçen gün biraz daha iyiye gittiğini dile getirdi.

  Kaynaklar ise hükümetin Citi ile işbirliğine girmek istediğini zamanın darlığının ve düzenleyici kurumların bankanın performansına yönelik endişelerinin bu işbirliğini geciktirebileceğini dile getirdi.

  Öte yandan, BofA’nın 18.8 milyar dolarlık hedefinin üzerinde, 19,3 milyar doları bir günde bulabilmesi, yatırımcılar arasında  bankaların devletin yarattığı kısıtlamalardan kurtulması durumunda yeniden canlanabileceğine umudu yarattı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı