Gündem Haberleri

  Çıplak ayaklı Merve için 3 yorum

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Merve Kavakçı'nın ‘başı örtülü, ayağı açık’ görünümü, uzmanlar tarafından farklı değerlendirildi. İstanbul Müftülüğü fetva görevlileri, ayakların 'avret' yeri olmadığını belirtirken, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Din Sosyolojisi Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, ‘‘Çevrelerinin baskısından kurtulsalar plaja bile giderler. Şeriatın istediği tesettür bu değil’’ değerlendirmesini yaptı.

  İstanbul Müftülüğü'nün fetva bölümü görevlileri, 'Tesettür' konusunda, ‘‘Ayaklar avret (İslám'da örtülmesi gereken yerlere avret yeri deniyor) yerine girmiyor. Yüz, el ve ayağın dışındakiler avret sayılır. Bu nedenle açık sandalet giymede sakınca yoktur’’ dediler.

  MÜ'den ilahiyatçı yorumu

  Töreyle ilgili bir durum

  Medine'den İstanbul'a gelen hanımları görüyoruz, çarşaflılar ama topukları açık, yalınayak geziyorlar. Ama Türk kadınları, hele tesettürlü olanlarda bu durum yadırganır, çorapsız çıkmazlar. Bunun dinle değil törelerle alákası olduğunu düşünüyorum. Merve Hanım'ın nerenin töresine uygun yetiştiğini bilmiyorum. Töresine uygun giyiniyor demek ki. Din, topukta, çorap var mı, yok mu bununla uğraşmıyor.

  Profesör. Zekeriya Beyaz

  Tesettüre uygun değil

  Geleneksel tesettürü terk etme yolundadırlar. İç dünyaları bizim gibi, ama birtakım çevreleri kırmamak için öyle giyiniyorlar. O atmosferlerinden çıksalar plaja da giderler. Çevrelerinin sosyal, manevi baskısı altındalar. Ayağındaki vaziyeti onun ifadesidir. Esas tesettüre baktığınızda, onun örtünmesi, çorap olması lazım. Kaşları yolunmuş, yüzünde makyajı var, Bu simge olmaktan öte geçmez, şeriatın istediği tesettür bu değildir.

  Bir ilahiyatçı yorumu daha

  Ayaklarına çorap giymeli

  Bu, örtünmeden çok, ahlaki bir konu. Saçının bir telini göstermeyen, bunun için TBMM'ye türbanla girmekte direnen bir kadının ayaklarını çorap bile giymeden teşhir etmesi düşündürücüdür. Tesettürden amaç, karşı cinsi tahrik etmemektir. Eğer saç, erkeği tahrik edeceği için örtülüyorsa, bir kadının ayaklarını teşhir etmemesi gerekir. Bu nedenle ben, avret yeri olsun ya da olmasın, ayaklarına çorap giymeyen bir kadının saçını örtmesine bir anlam veremiyorum.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı