Gündem Haberleri

  Cip safari yasaklansın

  A.A
  13.10.2008 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde çevreciler, doğaya zarar verdiğini öne sürdükleri cip safarilerin yasaklanması için Valilik ve Kaymakamlığa başvurdu.

  Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, yaptığı açıklamada, safarinin ormanlık alanda değil, çöllerde yapılması gerektiğini söyledi.

  Geçen yıldan beri yaptıkları incelemelerde, safaricilerin kurallara uymadığını tespit etiklerini belirten Ersan, “Safari yapılan ciplerin birçoğunda sağlık çantası yok. Seyir halindeyken su tabancalarıyla birbirlerine ve yoldan geçen vatandaşlara su sıkıyorlar. Su tabancası yüzünden geçtiğimiz günlerde Fethiye'de bir kişi hayatını kaybetti. İnsan hayatıyla oynuyorlar” dedi.

  Köy muhtarlarından cip safarilerle ilgili sürekli şikayetler aldıklarını bildiren Ersan, şöyle devam etti:
  “Araçlar çok eski olduklarından, her an bir kazaya sebebiyet verebilirler. Çevreyi çok kirletiyorlar. Egzoz dumanları ve çıkardıkları tozlar ağaçları etkiliyor. Ayrıca ciplerde turistlerin sigara içmesine izin verildiği için, orman yangınlarına davetiye çıkarılıyor. Cennet doğamızı kimsenin heba etmesine izin vermeyeceğiz.”

  Muğla Valiliği ve Marmaris Kaymakamlığına cip safarilerin yasaklanması için dilekçe verdiklerini ifade eden Ersan, gelecek turizm sezonunda ormanda safari yapan cipleri görmek istemediklerini kaydetti.

  Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise ciplerin orman yollarını bozduğunu ve toz kaldırarak ağaçlara zarar verdiğini belirtti.
  Bugüne kadar cip safarilerden kaynaklanan orman yangınına rastlamadıklarını bildiren yetkililer, ancak safariler nedeniyle orman içi insan yoğunluğunun fazla olmasının, yangın riski doğurduğunu söyledi.

  “DENETİMLER ARTTIRILMALI”

  Çevrecilerin iddialarıyla ilgili açıklama yapan tur acentesi sahibi Şenay Tokmak da cip safarilerin yasaklanmasının çözüm olmadığını ve denetimlerin artırılması gerektiğini savundu.


  Su tabancalarıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu ve kendilerinin de şikayet aldıklarını bildiren Tokmak, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Yasaklanmasının ardından araçlarımızda kesinlikle su tabancası kullanılmasına izin vermiyoruz. Ancak sokak satıcıları tarafından düzenlenen turlarda bu tür sıkıntılar oluyor. Bu konuda daha fazla denetim yapılması gerekiyor.”

  Kaymakamlık ile görevli bir makine mühendisinin, araçlarda inceleme yaparak “bu işi yapabilir” sertifikası verdiğini ifade eden Tokmak, “Araçlarda sağlık çantası bulunmasa ve cipler mekanik olarak sorunlu olsa, bu sertifikalar verilmez. Araçlarımız safari için uygun” dedi.

  Şenay Tokmak, safari sırasında orman yangınına neden olabileceğinden sigara içilmesine kesinlikle izin vermediklerini, ciplerin hepsinde “sigara içmenin yasak olduğuna” dair yazıların bulunduğunu ve içen turistleri uyardıklarını belirtti.

  Safarileri ani bir kararla yasaklamanın doğru bir yaklaşım olmayacağını savunan Tokmak, acente ve yetkililerin yapacağı toplantılar sonunda yeni bir güzergah belirlenebileceğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı