Gündem Haberleri

  Cinsel istismar mağduru çocuk tedavi görüyor

  A.A
  31.10.2008 - 21:22 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Torbalı ilçesinde işkence ve cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla Uşak Devlet Hastanesi Kadın, Doğum ve Çocuk Ünitesinde tedavi altına alınan Ö.C.K'nın fiziki ve psikolojik tedavisinin ailesinin nezaretinde sürdürüldüğü açıklandı.

  Uşak Valisi Kayhan Kavas, yaptığı yazılı açıklamada, “üzücü” olayın İzmir'de yaşandığını ve adli sürecin de yine İzmir'de sürdürüldüğünü belirtti.

  Dün sabah saatlerinde beş yaşındaki Ö.C.K'nın yakınları tarafından Uşak merkeze bağlı Alanyurt Köyü Sağlık Ocağına getirildiğini bildiren Kavas, şunları kaydetti:
  “Ö.C.K'nın ilk tedavisinin ardından vücudunda rastlanan darp ve cebir izi nedeniyle sağlık görevlileri durumu Güre Jandarma Karakol Komutanlığına bildirmiş, konu ile ilgili tahkikat başlatılmıştır.
  Ö.C.K.'nın Uşak Devlet Hastanesinde yapılan adli muayenesinde vücudunun çeşitli yerlerinde darp ve cebir izleri görülmüş, cinsel istismarla ilgili özellikle yapılan muayenede herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Hayati tehlikesi de bulunmamaktadır.
  Mağdurun fiziki ve psikolojik tedavisi, ailesi nezaretinde, Uşak Devlet Hastanesi Kadın, Doğum ve Çocuk Ünitesinde Valiliğimizce temin edilmiş olup tedavi süreci devam etmektedir.”

  Çocuk Koruma Kanunu ve 2828 sayılı SHÇEK Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdürlüğünce “Ö.C.K'nın korunması ve bakım altına alınması” konusunda çalışma başlatıldığını belirten Kavas, süreç tamamlanıncaya kadar Ö.C.K'nın çocuk yuvasında misafir edileceğini açıkladı.
  Kavas, konuyla ilgili tahkikatın sürdürüldüğünü de duyurdu.

  Bu arada, işkence gördüğü iddiasıyla hastaneye getirildikten sonra taburcu edilen ve 5 saat sonra Uşak Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy'un talimatı üzerine tekrar hastanede tedavi altına alınan çocuğun sağlık durumu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Uşak İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, “Bu konuda açıklama yapma yetkim yok. Çocuğun tedavisine devam ediliyor” dedi.

  Yakınları tarafından önceki gece İzmir'den özel bir otomobille Uşak'ın Alanyurt köyüne getirilen anne Z.K. ile Ö.C.K. Alanyurt Sağlık Ocağına götürülmüştü.

  Hurdacılık yapan R.Y. tarafından 1 ay önce annesi Z.K. (30) ve kardeşleri F.K. (12), Z.K. (8) ile İzmir'in Torbalı ilçesinin Ayrancı beldesine kaçırılan Ö.C.K'ya (5) günlerce işkence yapıldığı ve cinsel istismarda bulunulduğu öne sürülmüştü.

  Olayın faili olduğu iddia edilen R.Y.'nin arandığı ve soruşturmanın İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı'nca sürdürüldüğü kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı