GeriGündem Cinnah fısıltıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinnah fısıltıları

Listedeki son ‘ilk’

ANAYASA
Mahkemesi Başkanlığı’na ilk kez bir kadın başkanın, Tülay Tuğcu’nun seçilmesi ‘ilk Türk kadınları’ literatürümüze, Cumhuriyet’in 85. yılını kutladığımız bu dönemde bir satır daha ekledi.

Türk kadınına siyasetin kapısını aralayan Belediye Yasası’nın üzerinden 75 yıl, seçme ve seçilme hakkının üzerinden 71 yıl geçti. Ama ‘kadınlarda ilklerimiz’ hálá sürüyor.

İşte 85 yıllık dönemde, arkadaşımız Hüseyin Tekin’in hazırladığı ‘ilk kadınlar’ listesi:

İŞTE O LİSTE

Türk tarihinin ilk kadın milletvekili Satı Kadın (Hatı Çırpan) İlk alfabenin yazarı Melahat Uğurkan İlk avukat Süreyya Ağaoğlu İlk bakan Prof. Dr. Türkan Akyol İlk başbakan Prof. Dr. Tansu Çiller İlk belediye başkanı Müfide İlhan İlk büyükelçi Filiz Dinçmen İlk Danıştay Başkanı Füruzan İkincioğulları İlk Danıştay üyesi Şükran Esmerer İlk diş hekimi Ferdane Bozdoğan Erberk İlk doktor Safiye Ali İlk dünya güzeli Keriman Halis İlk eczacı Rukiye Kanat Arran İlk emniyet müdürü Feriha Sanerk İlk hakim Suat Berk İlk hazine genel müdürü Aysel Gönül Öymen İlk hemşire Esma Deniz İlk hesap uzmanı Müşerref Çallılar İlk heykeltıraş Sabiha Bengütaş İlk hukukçu Beraat Zeki Üngör İlk jet pilotu Leman Altınçekiç İlk karakol amiri Nevlan Kulak İlk kaymakam Özlem Bozkurt İlk kimyacı Remziye Hisar İlk makinist Seher Aytaç İlk milli eğitim müdürü Güler Karakülah İlk futbol hakemi Lale Orta İlk muhtar Gül Esin İlk müzeci Seniha Sami İlk opera sanatçısı Semiha Berksoy İlk orman mühendisi Binnaz Zehra Sert İlk rallici Samiye Morkaya İlk petrol mühendisi Halide Ural Türktan İlk polis memuru Betül Diker İlk profesör Fazıla Şevket Giz İlk radyo spikeri Emel Gazimihal İlk savcı Tüzünkan Koçhisaroğlu İlk Sayıştay üyesi Fehrunisa Etmen İlk senatör ve elçi Adile Ayda İlk sendika başkanı Dervişe Koç İlk subay Ülkü Sema Toksöz İlk TBMM Başvekili Neriman Neftçi İlk Türkiye güzeli Feriha Tevfik İlk TV spikeri Nuran Devres İlk vali Lale Aytaman İlk veteriner Sabire Aydemir İlk Yargıtay üyesi Melahat Ruacan İlk Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Firdevs Menteşe İlk yüksek mimar Münevver Gözeler İlk yüksek mühendis Sabiha Ecebilge İlk güreşçi Emine Bacı İlk beden eğitimi öğretmeni Mesadet Sever İlk aletli jimnastikçi Mübeccel Argun İlk voleybolcu Sabiha Rıfat Gürayman İlk binici Melahat Aksel İlk milli yüzücü Leyla Asım Turgut İlk eskrimci Suat Aseni Tarı İlk aktrist Cahide Sonku Sahneye çıkan ilk sanatçı Afife Jale İlk pilot Bedriye Tahir Gökmen İlk askeri pilot Sabiha Gökçen İlk paraşütçü Yıldız Uçman THY’de uçan ilk pilot Alev Kılıçkeser İlk balon pilotu Derya Köksaloğlu İlk zabıta memuru Afife İpek İlk gazeteci Selma Rıza İlk fotoğrafçı Semiha Es.

Bürokratlara ‘Gülen türküleri’ CD’si

KAMUDA
çalışan üst düzey borükratlar ve milletvekilleri, ofislerine bırakılan minik hediye paketinin üzerindeki yazıyı görünce şaşırdı. Arkadaşımız Nuray Babacan’ın dikkatini çeken, gösterişli ve maliyeti yüksek olan paketin içinden çıkan türkü CD’sinin ilginç bir ismi vardı:

‘Fethullah Gülen’in Kırık Mızrap’ından Bilal Ercan Türküleri’

‘ONUN YOLUNDA’

Gülen
destekli, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Dünya Prodüksiyon’un çıkardığı CD’deki türkülerin isimleri de oldukça dikkat çekici. ‘Onun Yolunda’, ‘Bir Işık Sun’, ‘Işık Adam’, ‘Çarkımız’, ‘Bülbülün Çığlığı’ gibi isimleri olan türküler, bildik aşk ve sevgi mesajları içermiyor.

GÖZ ‘NURU’

CD’nin tanıtımını yapan Dünya Prodüksiyon’un notunda, ‘Bu eser, değerli güftelerini güvenip, lütfeden Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin teveccühleriyle, Türküler O’nun, O türkülerin sevgilisi Bilal Ercan’ın beste ve yorumlarıyla, işin ehli bir enstrüman ordusunun ve adanmış bir ekibin göz nuru çalışmasıyla dünyaya geldi’ deniliyor.

‘AK NİZAM’

Gülen’
in türkü formatında seslendirilen dizeleri arasında ‘marş güfteleri’ni hatırlatan şöyle satırlar da var:

‘Durur her sistem miadı durunca /Bu ‘Ak Nizam’ sürer gider ahenkle /Döner hep çarkımız yollu yolunca /Işık zulmetleri geçer ahenkle /Günü gelince silinecek inan /Tarihe savrulan o büyük yalan /(...) Hasımlar gelince bitevi dize /Nurlar karanlığı siler ahenkle.’

BU BİR İLK

Bir CD’nin tanıtımı için yapılan kampanya kapsamında, kamuda çalışan tüm üst düzey bürokratların seçilmiş olması dikkat çekici. Çünkü bugüne dek bir sanatçının ‘tanıtım için’ bürokrasiyi hedef aldığına daha önce hiç rastlanmadı.

Yabancıların kulaklarından para fışkırıyor

Büyüyün, yabancı ortaklıklara önem verin. Adamlarda yığınla para var. Kulaklarından para fışkırıyor (Maliye Bakanı Kemal Unakıtan).

Sarıldığı İngiliz ipi korkarız ki AKP için intihar sicimine dönüşecektir. AKP, İngiliz sicimi ile intihar etmektedir (MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır).

İhale ortamında ister istemez bir ara gazı, bir manevi gaz oluyor. Biraz da gazın etkisi ile yani sadece burada Başbakan değil gazın etkisi var (TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan).

Polis kamerası delil sayılabilir

‘POLİS
kameramanları’nın, toplantı ve gösterilerde elde kamera kayıt yapması, bazı demokratik randevularda katılımcıların hem ilgisini, hem tepkisini çekmiştir. En hafifinden ‘Biz suçlu muyuz, yasal paneli ne çekiyorsunuz?’ tepkisi, özellikle geçmişte toplantıların değişmeyen ‘serzenişleri’ arasında yer almıştır. Yasalardaki yeni düzenlemelerin ardından ise ‘kamera kaydının yapılıp yapılamayacağı ve bu kaydın delil sayılıp sayılamayacağı’ tam bir ikilem yarattı.

SAVCI: İZİNSİZ

Devletin kurumlarını da karşı karşıya getiren belirsizlik 17 Haziran’daki bir ‘çekim’den kaynaklandı. Polis, Seydişehir’deki bir gösteriyi video kayda aldı. Bu ‘delili’ de mahkemeye sundu. Ancak savcılık, kaydı mahkeme izni olmadığı gerekçesiyle dosyaya koymadı. Konya Emniyeti de resmi bir yazıyla Adalet Bakanlığı’na sordu: ‘Kayıtlar hangi durumlarda delil sayılacak?’

YASAK DEĞİL

Olay bir anda tırmanırken, perde arkasını arkadaşımız Soner Gürel araladı. Adalet Bakanlığı Emniyet’i 21 Temmuz’da yanıtladı. Kanunlar Genel Müdürü Niyazi Güney, resmi yazıda öncelikle günümüzde alışveriş merkezleri ve bankalar gibi birçok yerde kayıt yapıldığını vurguladı. Güney, ‘Örneğin bir alışveriş merkezindeki hırsızlıkta, failin belirlenmesini ve kayıtların delil olarak kullanılmasını yasaklayan bir kanun hükmü bulunmamaktadır. O halde kanun koyucunun iradesi, önceden hakim kararı alınmadığı için bu kayıtların delil olarak kullanılmasının önlenmesi olamaz’ dedi.

SÖZ YARGININ

Ancak Güney, ‘Bununla birlikte, bu kayıtların ‘delil serbestisi’ ilkesi çerçevesinde mahkemece değerlendirilmesi, ilgili kanun hükümleri bağlamında delil yasakları kapsamına girip girmediğinin yine mahkemece takdir edilmesi gerektiği düşünülmektedir’ diyerek son sözü mahkemeye bıraktı. Bakalım, ‘takdir’ ne olacak? Bakarsınız polisler de, ‘Haber Kameramanları Derneği (HKD)’nden ilham alarak, PKD’yi kurarlar:

‘Polis Kameramanları Derneği...’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle