GeriGündem Cinnah fısıltıları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinnah fısıltıları

59’unda tanıştı

ATATÜRK’
ün Cumhuriyet’in başkentinde modern-çağdaş bir ülke ve toplum yaratmak yolunda oluşturduğu temel kurumlardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), her perşembe ve cuma 20.00’de verdiği klasik müzik konserleri ile ünlüdür.

Hatta Ankara’nın simgeleri sayılırken, ‘Başkentte yaşayıp da, CSO’nun konserine gitmemek olmaz’ denilir. 4 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’deki konseri izlemeye gelen klasik müzik müdavimleri, daha önce CSO’da hiç karşılaşmadıkları ama tanıdık bir çift simaya rastladılar.

HER ZAMAN BEKLERİZ

Bu çift, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile eşi Ahsen Hanım’dı. Bazı müzikseverlerin Unakıtan’a yakın ilgi göstererek, ‘Bu ne sürpriz. Sizi her zaman bekliyoruz bu tür konserlere’ dedikleri duyuldu. Aynı konsere giden muhabirimiz Süleyman Demirkan da bakan ve eşinin klasik müzik ve konserle ilgili görüşlerini aldı.

‘Sürekli geliyor musunuz’ sorusu üzerine, Unakıtan çifti, CSO’nun konserini ilk kez canlı olarak yerinde izlediklerini vurguladılar.

EŞİNİN SAYESİNDE

Çok yoğun bir tempo içinde olan Bakan Unakıtan, bu ‘ilk geliş’in eşi Ahsen Hanım sayesinde olduğunu anlatırken, eşinin ‘Cuma akşamını boş bırak, randevularını iptal et, işlerini bir kenara bırak. CSO’da konsere gideceğiz’ diye önceden tembihlediğini de vurguladı.

Eşinin zorlamasıyla konsere gelmesine rağmen konserden çok büyük zevk aldığını ve müzikle beynini dinlendirdiğini söyleyen Unakıtan, ‘Bakan arkadaşlarınıza önerecek misiniz?’ sorusuna, ‘Bu bakanlık görevi değil, kişisel ve özel bir tercih. Hoşlananlar, dinlenmek isteyenler gelebilirler tabii’ karşılığını verdi.

ŞEFİ BEĞENDİLER

Müziğe ilgisi konusunda ise Unakıtan, ‘Eşim müzik eğitimi aldı. Başta piyano olmak üzere birçok enstrümanı eline fırsat geçtikçe çalar’ dedi.

Bakan Unakıtan, Ankara İtalyan Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen İtalyan Orkestra Şefi Antonio Pirolli’nin performansını ise ‘Orkestrayı muhteşem yönetti. O kadar ki, şef orkestrayı yönetirken sanki ruhunu müziğe akıtıyordu. Çok başarılıydı. Dikkatle izledim ve çok etkilendim’ sözleriyle övdü.

Ne diyelim, darısı başka devlet adamlarımızın başına.

Mesajını söz yerine çizgileriyle veriyor

AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, Meclis’in asker kökenli milletvekillerinden biri. Toprak, yüzbaşı rütbesiyle askeri hakim olarak görev yaparken, 28 Şubat’tan hemen sonra 1997 yılı ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra toplantısında kurumla ilişiği kesilen 30 subay ve astsubayın arasında yer aldı. Toprak, daha sonra siyasete atıldı, AKP’nin kurucusu oldu ve AKP’den milletvekili seçilerek TBMM’ye geldi.

KRİZİN KAHRAMANI

Üstelik, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile hükümet arasında patlak veren ilk ciddi krizlerden birinin kahramanı oldu. Toprak, yapılan seçimde TBMM Milli Savunma Komisyonu’na başkan seçildi. Ancak Genelkurmay bu seçimden büyük rahatsızlık duydu. Hükümetin kulağına kar suyu kaçırıldı ve derken Toprak komisyon başkanlığından ayrıldı.

SERGİSİ AÇILIYOR

Meclis’in sanatçı ruhlu milletvekilleri arasında yer alan Toprak, aslında hat ve gravür desenlerini çizgilerinde kullanan bir sanatçı, şiir de yazıyor. Sanatı ilginç bir senteze dayanıyor. Hat üstadı Hasan Çelebi’nin öğrencisi olan Toprak, hat sanatı ile resim sanatını birleştirerek ilginç desenler çiziyor. Toprak’ın bu yeteneği, yarın TBMM’nin şeref salonunda açılacak sergiyle gün yüzüne çıkacak.

ÇİZGİLERDE GİZLİ

Sergiye gidecek vatandaşlara ve siyasilere önemli uyarı: Çizgilerin arasındaki siyasi mesajlara dikkat edin. Neden mi? Toprak, siyasi mesajlarını soyut çalışmalarıyla vermeyi hedeflediğini söylüyor ve ince dokundurmalarda bulunuyor.

Şu sözleri de sanki Başbakan Tayyip Erdoğan’a mesaj niteliğinde:

‘Siyasette söyleyemediklerimiz, söyleyebildiklerimizden fazladır. Siyasette mesajlar satır aralarında verilir. Biz de söyleyeceğimiz sözümüzü çizgilerin arasına gizledik.’

SOYUT BULMUŞ

Gelgelelim, sergisinin davetiyesini süsleyen soyut desen siyasi bir çalışmayı yansıtmıyor. Bu desende, kulağı çan küpeli bir kadın silueti seziliyor. Toprak, bu desenini TBMM Genel Kurulu’nda çizmiş. Desenine ise ‘Ne idüğü...?’ başlığını vermiş. Sanırız herhalde kendisi de bu çalışmasını fazlası ile soyut bulmuş.

Mumcu’yu bir kez kasede aldırdık

DEVLET
Bakanı Beşir Atalay’ın Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile konuşmalarını kayıt ettiği iddiası Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep’teki bir parti toplantısında yaptığı konuşmayla ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Mumcu, Beşir Atalay’a çağrıda bulunarak ‘Hangi konuşmalarını kaydettiyseler, açıklasınlar. AKP ile aramda kültür farklılığı var derken, ben işte bunları söylemek istiyordum’ demişti.

ŞEFFAFLIK İÇİN

Mumcu’
nun bu çağrısı karşısında Beşir Atalay’ın ne diyeceği geçen hafta Ankara’da merak konusu oldu. Atalay, uzunca bir süre sessizliğini koruduktan sonra basına yaptığı bir açıklamayla bir kereye mahsus olmak üzere teyp kasedinin ‘kaydet’ düğmesine basıldığını doğruladı. Atalay, şunları söyledi:

‘Biz yönetimde açıklığa ve şeffaflığa büyük özen gösteren bir hükümetiz. Bu konuda sizlere durumu son derece açık anlatmış olacağım. Görüşmelerin kayda alınması hususu, ilgili bakanlıkların katılımı ile gerçekleştirilen Çanakkale-Gelibolu yarımadası çalışmaları ile ilgilidir. Toplantılarda sekreterya görevini üstlenmiş olan Çevre ve Orman Bakanlığımız ise bu görevinin bir parçası olarak, görüşmeleri kayda aldırıp deşifre ederek tutanakları ilgililere iletmektedir.’

MUMCU: AÇIKLAYIN

O sırada Atalay’ın yanında bulunan Çevre Bakanı Osman Pepe de bu durumu doğruladı. Buna karşılık Erkan Mumcu’nun, Atalay’ın açıklamasını tatmin edici bulmadığı anlaşılıyor. Mumcu, ‘Madem konuşmaları kayda alıyorlardı, bunu nezaketen toplantıların girişinde bize söylemeleri gerekirdi’ dedi ve ekledi:

‘Ayrıca bana kimse tutanak falan da göndermedi. Ayrıca ne varsa bu tutanaklarda açıklasınlar...’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle