Gündem Haberleri

  Cinnah fısıltıları

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Meğer Ozkök’ün istifasını istemiş

  GENELKURMAY
  Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, geçen salı günkü basın toplantısını bitirmiş, kürsüden ayrılıyordu ki, en ön sırada oturan ak saçlı yaşlıca bir zat ‘Efendim, size bu soruyu soramazsam çok rahatsız olacağım’ diye seslendi.

  Orgeneral Özkök, bu sözleri duyunca kürsüden uzaklaşmış olduğu halde geri döndü ve ‘Siz rahatsız olursanız, ben de rahatsız olurum. Buyurun sorun’ dedi.

  Ve Gökhan Evliyaoğlu’nun sorusu başladı: ‘Mustafa Kemal vefatından 9 gün önce son talimatını Türk ordusuna verdi. Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren iç ve dış olaylar karşısında bütün itimadım milletçe ve kendim de dahil kahraman Türk ordusunadır...’

  BİZİ YÖNLENDİRİN

  Ardından ‘Şimdi bir sosyal psikolog olarak soruyorum’ dedi ve şöyle devam etti:

  ‘Şimdi bunun ışığında Türkiye’de müthiş bir beklenti var. Çok şey konuşuluyor. Bir vatan parçasının koparılması söz konusu. Basındaki kavram kargaşaları, politikalar dışında benim sualim. Kahraman Türk ordusunun başındaki başkomutan olarak kritik dönemlerde sizden bazı şeyleri söyleyip Türk milletini yüreklendirmeniz bekleniyor....’

  Orgeneral Özkök, bir süre soruyu bekledi. Ancak sorunun zaten sorulmuş olduğunu anlayınca, tebessüm ederek şu karşılığı verdi:

  ‘Çok teşekkür ediyorum. Bunu biz de çok istiyoruz, ama benim büyüklerimden öğrendiğim bir söz var: Günde gelen soğan gibi, yılda gelen kaan gibi... Sık sık gündeme gelmek doğru değil.’

  Evliyaoğlu’
  nun ‘beklenti-soru’su bütün dikkatlerin kendisine çevrilmesine yol açtı.

  Genç kuşaklar bilemeyebilir, biz kendisini kısaca tanıtalım. Evliyaoğlu, 81 yaşında bir gazeteci. Geçmişte 1961-64 yılları arasında AP’den Balıkesir milletvekilliği yapmış. Daha sonra Köln Başkonsolosluğu’nda Eğitim Ataşeliği, Bonn Büyükelçiliği’nde Çalışma Başmüşavirliği ve Basın Ataşeliği görevlerinde bulunmuş. Son Havadis ve Yeni İstanbul gazetelerinde yöneticilik ve yazarlık yapmış.

  WEB SİTESİ VAR

  Peki, akreditasyon konusunda kılı kırk yaran Genelkurmay’ın basın toplantısına Evliyaoğlu hangi basın kuruluşunu temsilen katılmış diye merak edebilirsiniz.

  Söyleyelim: ‘Düşünen Adam Elektronik Dergisi.’ İnternet adresi: www.dusunenadam.com.tr

  ‘Düşünen Adam’ın internet adresine girince şok olduk. Kapak sayfasında manşette ‘Ağla Denktaş ağla, Hicran yaraşır /Erkeksiz vatana düşman yaraşır’ dizeleri yer alıyor.

  Bizi şok eden Kıbrıs’ın erkeksiz kalması değildi. Şok eden bu başlığın altındaki başyazıda yer alan ‘Düşünen Adam’ın şu görüşleri oldu:

  ‘Devletimizin Doruktaki Bütün Sorumlularına: Kıbrıs’ımızı kurtaramayacaksanız, derhal istifa ediniz!’

  Düşünen Adam, yazıda Kıbrıs’ın zaten ‘elden çıkmakta olduğu’ konusundaki endişelerini ifade ediyor. Elektronik dergi, referandumda hayır oyu kullanılmasını öneriyor.

  HOŞGÖRÜ ÖRNEĞİ

  Orgeneral Özkök de devletin doruğunda yer aldığına göre ve bu mantık izlenirse elden çıkmaya seyirci kaldığına göre, ‘istifa edin’ çağrısının muhataplarından biri haline geliyor.

  Şu işe bakın. Genelkurmay, meğer bu çağrıda bulunan bir ‘elektronik gazeteci’yi akredite etmiş. Tam bir hoşgörü örneği...

  SİTEDEKİ ŞİİR

  Ağla Denktaş ağla

  Hicran yaraşır

  Erkeksiz vatana

  Düşman yaraşır


  İşte o an

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün basın toplantısını bitirip salondan çıkmaya hazırlandığı sırada söz isteyen Gökhan Evliyaoğlu’nun çıkışı, toplantıyı izleyen gazetecileri de şaşırttı. Toplantıdaki diğer gazeteciler Evliyaoğlu’nun yaptığı uzun konuşmanın ardından gelecek soruyu merakla beklediler.

  Askerle barışıyor

  TRT
  Genel Müdürlüğü’ne gelmesi yılan hikayesine dönen Şenol Demiröz, makama oturduktan sonra Ankara’daki yüksek devlet ricali ile ilişkilerini yavaş yavaş rayına oturtuyor. Demiröz’ün 20 yıl önce Afganistan’da bugünlerde Türk hükümetinin teröristler listesinde yer alan köktendinci lider Gurbettin Hikmetyar ile Taliban’ın rağbet ettiği yerel giysilerden giyip fotoğraf çektirmesi sorun olmuştu. Ancak Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman’ın geçen perşembe akşamı Kara Harp Okulu’nda düzenlenen askeri liderlik sempozyumundan sonra sınırlı katılımlı akşam yemeğinin özel davetlileri arasında yeni TRT Genel Müdürü’nün de yer alması, ‘anlaşılan Demiröz’e bakış yumuşuyor’ yorumlarına yol açtı.

  Kendisi çizdi

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda çıktığı yüksek zemini anlatmak için iktisat doktoru kimliğini kullanıp şemalarla izahat veriyor. Gül, geçenlerde İrlanda’ya giderken gazetecileri etrafına toplayıp iktisat teorilerinde sıkça başvurulan meşhur çan eğrisini çizdi. Gül’e göre, eğrinin tepe noktası Türk diplomasisinin bugün durduğu yeri gösteriyor. A noktası ise Türk hükümetinin Kıbrıs sorununu çözmek üzere diplomatik hamlesini başlattığı geçen sonbahar ayındaki konumuna işaret ediyor. Gül’e göre, referandumda hayır oyu kullanmaları durumunda, eğrinin düşüş bölümü uluslararası politikadaki konumlarını gösterecek. Gül, ‘Peki bu çan eğrisinde Rauf Bey nerede duruyor?’ sorusunu yanıtsız bıraktı, tebessüm etmekle yetindi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı