Gündem Haberleri

  Cinnah fısıltıları

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 00:42 | Son Güncelleme:

  Karanlıklar Prensi'nin masasındaki ünlüler

  TARİH,
  22 Eylül. Washington D.C.'de 17. Cadde üzerindeki 1150 No'lu ofis merkezinin 12. katı.

  Burası, Amerika'nın en muhafazakár think-tank kuruluşlarından American Enterprise Institute'un (AEI) konferans salonu.

  Konferansın konusu, ‘‘Türkiye Yol Ayırımında’’ başlığını taşıyor.

  AEI denince biraz durmamız gerekiyor. Bugün Bush yönetimini Irak serüvenine taşıyan Neo-Con'ların (yeni muhafazakárlar) akıl babalarının çoğu AEI'dan çıkma.

  AEI'nın en önemli isimlerinden biri de ‘‘Karanlıklar Prensi’’ olarak tanınan Reagan döneminin Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle.

  ÇELEBİ'NİN YAKIN DOSTU

  Perle,
  kurduğu özel danışmanlık şirketleriyle pek çok yabancı firmaya da danışmanlık hizmeti veriyor.

  Perle, kısa bir süre önce bazı Suudi Arabistan firmalarıyla olan akçalı ilişkileri nedeniyle Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) akıl veren ‘‘Savunma Politika Kurulu’’nun başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.

  Hatırlatalım, Perle, Irak Yönetim Konseyi'nin sivrilen isimlerinden Ahmed Çelebi'nin çok yakın dostu.

  CIA ve ABD Dışişleri'nin bütün muhalefetine rağmen, Çelebi'yi Irak'taki denklemin içine sokan kurumun Pentagon olduğu bir sır değil.

  SPONSOR KARAMEHMET

  Konferansa dönelim. Richard Perle konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktığında, toplantıya katkılarından dolayı Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'e teşekkür ediyor.

  İnsan içine çıkmaktan hoşlanmayan biri olarak ün yapmış olan Karamehmet, o sırada nerede dersiniz? En ön sırada şeref konuğu olarak yer alıyor.

  Tabii, ön sırada oturmasının bazı cilveleri de oluyor. Örneğin, ekonomi panelinde Amerikalı bir uzmanın uzun uzun Türk ekonomisine musallat olan yolsuzluklardan, hortumlamalardan şikáyetçi olduğu konuşmasını da dinlemek zorunda kalıyor Karamehmet.

  Neyse ki, Amerikalı uzmanın, Çukurova Holding'in BDDK raporuna göre Pamukbank'ın yaklaşık 2 milyar dolarını grup şirketlerine aktardığından haberi yok.

  Konferansın çok önemli ve saygın konuşmacıları var. Dünyanın önde gelen oryantalistleri arasında kabul edilen, Atatürk Barış Ödülü sahibi Prof. Bernard Lewis bunlardan biri.

  Türkiye'den gelen bir başka konuk, merkez sağ kulvarda siyaset yapma arayışından kolay kolay vazgeçeceğe benzemeyen İlhan Kesici.

  BİR'E FIRTINA ENGELİ

  Emekli Orgeneral Çevik Bir de katılacak olmasına karşılık, o sırada patlak veren İsabel kasırgası nedeniyle son anda ABD'ye gitmekten vazgeçmiş.

  Konferanstaki konuşmacılardan biri de Karamehmet'in sahibi olduğu Akşam Gazetesi'nin ekonomi yazarı Prof. Deniz Gökçe.Akşam Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi Nuray Başaran da Karamehmet'le birlikte konferansı izlemeye gelmiş.

  Tam bir Çukurova çıkarması sizin anlayacağınız.

  ANKARA'DA İKİNCİ BULUŞMA

  Bir holding patronunun Washington'da bir think-tank toplantısında ne işi var diye sorabilirsiniz?

  İyi niyetli olarak ‘‘Sayın Karamehmet herhalde think-tank'lardaki araştırma ve düşünce üretim faaliyetlerini desteklemeye karar verdi’’ diye düşünebilirsiniz.

  Ancak bu toplantıdan tam sekiz gün sonra 30 Eylül akşamı Ankara'daki Dafne restoranda yenen ve Perle-Karamehmet ikilisinin yeniden bir araya geldikleri yemeğe baktığınızda, ilişkinin bir think-tank etkinliğiyle sınırlı olmadığına hükmedebilirsiniz.

  KOALİSYON GİBİ YEMEK

  Karamehmet,
  yemeğe sağ kolu Osman Berkmen ile birlikte geliyor.

  Yemeğin siyasi katılımcıları çok ilginç. Bir kere, 3 Kasım seçimlerinde baraj altı kalan partiler arasında tam bir denge gözetilmiş.

  Masada, MHP'yi Oktay Vural, ANAP'ı Işın Çelebi, DYP çizgisini ise İlhan Kesici temsil ediyor.

  Masada CHP adına eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin var.

  AKP hükümeti unutulmamış. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sıfatıyla ‘‘veri değerlendirme koordinatörü’’ olarak görev yapan Cüneyd Zapsu da konuklar arasında.

  YOLLAR BAĞDAT'A MI ÇIKIYOR

  Yemekte yapılan çok ilginç ve heyecanlı tartışmaları, bu sütuna ayrılan yer bittiği için yayınlayamıyoruz. Ancak Perle-Karamehmet birlikteliğinin özellikle Irak bağlamındaki önemine dikkat çekmekle yetiniyoruz.

  Sahibi olduğu Akşam Gazetesi'nde savaşa karşı bir tavır alan Karamehmet'in birden Irak'a duyduğu ilginin arkasında ne yatıyor olabilir dersiniz? Irak'taki GSM hatlarının sözleşmesi olabilir mi?

  Olabilir, ama bu faslı geçin. Çünkü geçen hafta açıklanan Irak'taki GSM imtiyazları Turkcell dışındaki şirketlere gitti.

  Ancak Perle'nin Irak Yönetim Konseyi üyesi Ahmed Çelebi üzerindeki nüfuzu da dikkate alındığında, bu ilgi acaba Irak'taki petrol imtiyazlarına kadar uzanabilir mi?

  Araştırmacı gazetecilere iş çıktı, sizin anlayacağınız.

  (Not: İlgilenenler www.aei.org adresine girerek, Washington'daki konferansın videosunu da izleyebilirler.)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı