GeriGündem Cinnah fısıltıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinnah fısıltıları

Barbie bebekleri

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'
ın arabasında ilginç demirbaşlar vardır. Simit, birkaç kutu kola, evinin çevresindeki çocuklara dağıttığı gofret ve bisküviler, takım gazeteler... Bu demirbaşlar arasına son günlerde son derece ilginç bir şey daha eklendi.

Eklenen bu yeni demirbaş, kız çocuklarını sevindirecek ama feministleri kızdıracak bir şeydi. Sarışın Barbie bebekler. Barbie bebeklerin, makyajı, sarı saçları, yüksek topuklu ayakkabıları, ince-uzun manken fiziği, seksapeli ile yarattığı prototip onu en çok satan oyuncaklar arasına sokarken, feministlerin de tepkisini çekmişti. Peki Barbie bebekler Erdoğan'ın arabasında, daha doğrusu bagajında ne arıyordu?

SARIŞIN BEBEKLERİN SIRRI

Başbakanlık muhabirlerimiz Ateş Yalazan ve Hasan Tüfekçi, bu sırrı çözdüler. Akşamları Subayevleri'ndeki evine giderken arabasını durdurup çocuklara gofret ve bisküvi dağıtan Erdoğan'ı arabasına Barbie bebekler almaya da yine aynı sevgi itmişti. Mahalledeki kız çocukları ‘Tayyip Amca’dan Barbie bebek istemişlerdi.Erdoğan da her akşam uğramayı ihmal etmediği ‘çocuk arkadaşlarına’ oyuncak bebek getirmeye söz vermişti. Bu sözünü tutan Erdoğan ‘0002’ plakalı makam aracındaki demirbaşlar arasına Barbie bebekleri de ekledi. Erdoğan hediyeleri almıştı ama çocuklara bunu ulaştırmaya bir türlü fırsatı olmadı. Birçok yurtiçi ve yurtdışı geziye katılan Erdoğan, Ankara'da bulunduğu zamanlarda da geç saatlere kadar çalıştığı için kendisini bekleyen çocuklara hediyelerini veremedi.

BEYZA PENCEREDE BEKLİYOR

Barbie bebek bekleyen çocuklardan birisi de aynı mahalledeki Beyza. Beyza son günlerde her sabah Erdoğan'ın evinden çıkışını takip ediyor. Makam arabası polis eskortlarıyla birlikte demirli kapıdan çıktığında, el sallamaya ve Barbie bebeğini hatırlatmaya çalışıyor. Erdoğan'ın ‘mahalle arkadaşlarından’ birisi de Ulaş. Başbakan'ın en sıkı taraftarlarından biri olan Ulaş, Erdoğan'ı her akşam saat 23.00'e kadar beklediğini anlatıyor.Ulaş, annesinin ancak bu saate kadar izin verdiğini söylüyor.

ULAŞ'IN HAYALİ OTOMOBİL

Ulaş,
Başbakan'ın kendisine ‘‘En çok iki gün gelmem. İki günden sonra mutlaka gelirim’’ sözünü verdiğini de hiç unutmuyor. Ulaş'ın rüyalarını da Erdoğan'ın almasını istediği uzaktan kumandalı otomobil süslüyor.

Erdoğan'ı benimseyen çocuklar, Emine Erdoğan'ı ise neredeyse hiç tanımıyorlar. Emine Hanım'ın sadece bir kez arabadan kendilerine el salladığını anlatıyorlar. Erdoğan'ın makam arabasının bagajındaki Barbie bebekleri sahiplerine ne zaman verebileceği belli değil. Ama Erdoğan bu hediyeden sonra, mahallenin ‘oyuncakçı amcası’ unvanını da alabilir.


Lavabolar erkekler için alçaldı


‘LAVABOLARA abdest ayarı’ başlıklı haberimiz TBMM yönetimini rahatsız etmiş olsa gerek ki, bir açıklama geldi. TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Şahap Alp, açıklamasında lavaboların yüksekliklerinin değiştirilmesine farklı bir açı getiriyor:

‘‘... boyunun kısaltıldığı iddia edilen lavabo, muhalefet kulisi tuvaletinde yer almaktadır. Söz konusu lavabo, rahat abdest alınması için değil, özürlü kişilere kullanım kolaylığı sağlanması için 1994'te yapılmıştır. Yenilenen diğer tuvaletlerdeki lavaboların boyları ise standarttır ve yükseklikleri 75 santim civarındadır.’’

Alp'
in açıklamasında sadece bir nokta doğru. Fotoğraftaki lavabolar, gerçekten 1994'te yenilenen tuvaletlerden çekildi. TBMM koridorlarında fotoğraf makinesiyle dolaşma konusunda sınırlamalar olduğu için bu yıl tadilat yapılan lavaboların fotoğraflarını çekememiştik. Ancak bu durum, bu yaz yenilenen lavaboların boylarının alçaltılmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tadilat çalışmaları, yaz tatili boyunca lokanta koridorundaki erkekler tuvaletinde sürdü. Haberde yer almayan bilgilerimizi de şimdi okuyucuya aktarmak farz oldu.

BÜROKRATIN TALİMATI Bir kere, tadilat çalışmaları sırasında -adı bizde saklı- bir bürokrat, ustalara talimat verdi: ‘‘Lavaboların boylarını azaltın da daha rahat abdest alınabilsin.’’

Ustalar, isteneni yaptı ama bürokrat o kadarını yeterli bulmadı: ‘‘Biraz daha aşağı indirin.’’

Ustalar, lavaboları daha fazla aşağı indiremeyeceklerini söylediler; üstelik gerekçeleri de somuttu: ‘‘Tesisatın durumu daha fazlasına izin vermiyor. O zaman lavabo çalışmaz.’’

Aynı bürokrat, o nedenledir ki, yapılanla yetinmek zorunda kaldı. Yaz tatili bitip de Meclis açıldığında lokanta koridorundaki erkekler tuvaletlerinin lavaboları 10 santim alçalıp ‘abdest almaya uygun’ hale gelmişti! Bir nokta daha aydınlatılmaya muhtaç. Neden kadınlar tuvaletinde tadilat yapılıp da lavaboların boylarıyla uğraşılmadı acaba?


Japonya’dan ay yıldızlı davet


JAPONLAR, Türkiye'ye yönelik sıcak duygularını sık sık dışavururlar. Son olarak, Türkiye'ye bu yıl içinde üç kez eşiyle gelen ve bir ziyaretinde de ay yıldızlı tişört giyen Prens Tomohito Mikasa, başparmağına boyayla Türk bayrağı motifini işletti. Ankara'da Japon Büyükelçiliği de ‘ay yıldız sevgisi’ne, hoş bir jestle katıldı. Japonya her yıl iki Türk gazeteciyi davet ediyor. Bu yıl Japonya'da ‘Türk Yılı’ olduğu için davet edileceklerin seçiminde zekice bir buluş gizliydi. Davet edilenler, Radikal Gazetesi'nden Hilal Köylü ve Milliyet Gazetesi'nden Yıldız Yazıcıoğlu'ydu. Ankara Büyükelçisi Tomoyuki Abe davetteti sırrı açıkladı. Elçilikte görevli kadın diplomat, Türk yılı olduğu için isimleri ‘Hilal’ ve ‘Yıldız’ olan iki gazetecinin davet edilmesini önermişti. Japon dostlar, davette de ‘ay’ ve ‘yıldızı’ bir araya getirmeyi başarmıştı.


Askeri espri


BU fotoğraf, Kara Harp Okulu'nda yeni öğretim döneminin başlaması nedeiyle düzenlenen törene katılan gazetecileri taşıyan askeri servis otobüsünde çekildi. Araçtakilere araç komutanının sorumluluklarını anlatan bu mini uyarı levhası, 21. yüzyıla her alanda hızla uyum gösteren Silahlı Kuvvetler'i anlatan çarpıcı bir örnekti aynı zamanda. Alışılagelmiş ‘Araç komutanının talimatlarına uyunuz’ biçimindeki uyarıya, ‘Araç komutanı’ sözcüklerinin altına bir saksı çizilerek ve ‘Araç komutanı saksı değildir’ esprisine ulaşılarak, hem etkili, hem de gülümseten bir nitelik kazandırılmıştı. Kara Harp Okulu'nun www.kho.edu.tr adresindeki web sayfasında ve orada yer verilen dergilerinde de karikatürlere, esprili anketlere rastlanıyor.


ABDULLAH CLOONEY


İNTERNET farklı kentlerde, hatta ülkelerde yaşayanlar arasındaki uzaklığı yok ederken, yöneten ve yönetilenler arasındaki ‘mesafeyi’ de kaldırabiliyor. İnternet, elektronik posta milyonlarca insana bilgi akışı sağlarken, esprili, gülümseten maillerle de kitlelere ulaşıyor. Son zamanlarda netten nete dolaşan mesajlar arasında ünlü oyuncu George Clooney ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül arasındaki benzerliğe gönderme yapan esprili bir mail popüler. Fotoğraflara bakanlar, People dergisinin kendisi ile ilgili ‘Yaşayan En Seksi Adam’ makalesine büyük tepki göstererek makaleyi yayınlatmayan Clooney ile Gül'ün bakışlarının, gülümsemelerinin birbirine benzediği konusunda hemfikir.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle