GeriGündem Cinnah fısıltıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinnah fısıltıları

DIŞİŞLERİ Bakanlığı'nda çıkan son büyükelçi kararnamesiyle 10 diplomat ilk kez büyükelçi unvanı kazanarak Türkiye'yi yurtdışında temsil etmeye hak kazandılar.

Yeni büyükelçiler arasında en kritik görevi üstlenen diplomat yeni Bağdat Büyükelçisi Osman Paksüt. Bu diplomatımız Irak üzerinde savaş rüzgárlarının estiği bir dönemde Bağdat'a gidiyor.

Bu grup içinde en genç büyükelçi unvanını kazanan diplomat ise 47 yaşındaki Tacan İldem.

Yeni büyükelçilerden sekizi Mülkiye olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Diğer ikisi ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi İktisal Fakültesi'nden geliyor.

Büyükelçilerin lise mezuniyetlerinde de TED Ankara Koleji, Saint Joseph ve Galatasaray Lisesi ağırlık kazanıyor. Büyükelçilerin yaş ortalaması ise 52. İçlerinde yalnızca biri kadın diplomat.

İşte Türkiye'nin yeni büyükelçileri:


MELEK SİNA BAYDUR / BOSNA


Ereğli doğumlu. Üsküdar Amerikan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat mezunu. Paris, Nairobi, Madrid ve Washington'da görev yaptı. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Kültür İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.


YALÇIN KAYA ERENSOY / SENEGAL


İstanbul doğumlu. Saint Joseph Lisesi ve Mülkiye mezunu. Lyon, Beyrut, Ottowa, Brüksel gibi dış görevlerde bulundu. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu.


TANER KARAKAŞ / MOĞOLİSTAN


İstanbul doğumlu. TED Koleji ve Mülkiye mezunu. Dakka, Viyana, Roma, NATO, UNESCO gibi dış görevlerde bulundu. Son dönemde merkezde Ortadoğu Dairesi'nin başında bulunduktan sonra İkili Kültür İşleri Genel Md. Yardımcılığı yapmıştı.


OSMAN PAKSÜT / IRAK


Ankara doğumlu. TED Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk mezunu. San Fransisco, Tokyo, Lefkoşa, Roma, Viyana ve NATO'da görev yaptı. Son iki yıldır merkezde İnsan Haklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.


ALİ YAKITAL / SUDAN


İstanbul doğumlu. Saint Joseph Lisesi ve Mülkiye mezunu. Anvers, Dakar, Cezayir, Roma'da görev yaptı, Münih Başkonsolosluğu'nu yürüttü. Son dönemde merkezde Çok Taraflı Ekonomik İşler Dairesi Başkanı'ydı.


TACAN İLDEM / HOLLANDA


Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. NATO, Yeni Delhi, Washington, Atina gibi merkezlerde görev üstlendi. Son iki buçuk yıldır merkezde Cumhurbaşkanı Sezer'in Özel Kalem Müdürü ve Sözcüsü olarak görev yapıyordu.


BERKİ DİBEK / İRLANDA


Ayancık doğumlu. İzmir Maarif Koleji ve Mülkiye mezunu. Havana, Chicago, Washington ve Lefkoşa gibi merkezlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde Müsteşar Özel Müşaviri olarak görev yapıyordu.


YAHYA AKKURT / VİETNAM


Kilis doğumlu. Robert Kolej ve Mülkiye mezunu. Mainz, Seul, Dakka, Prag ve Kanberra gibi dış görevlerde bulundu. Son 4 yıldır merkezde Arşiv ve Ulaştırma Dairesi'nin başındaydı.


AKIN ALGAN / FAS


Maçka doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Mülkiye mezunu. Atina, Pekin, BM Cenevre Ofisi, NATO, Brüksel gibi merkezlerde bulundu, Lyon Baykonsolosluğu yaptı. Son iki yıldır merkezde İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı'ydı.


HASAN SERVET ÖKTEM / YUGOSLAVYA


Düzce doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Mülkiye mezunu. Stuttgart, Tahran, BM Cenevre Ofisi, Ottowa'da görev yaptı. 1999 yılından bu yana mkerkezde Personel Dairesi Başkanı olarak görev yapıyordu.


Sözcü sütre gerisine çekilince


DIŞİŞLERİ Bakanlığı, geçen iki ay boyunca belki de tarihinin en uzun süren suskunluğunu yaşadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç, 7 Kasım tarihinde düzenlediği basın brifinginden geçen salı gününe kadar basının karşısına çıkmadı. Bunun nedeni, Bakan Yaşar Yakış'ın getirdiği bir sınırlama değildi. Aksine, Bakan brifinglerin sürdürülmesini istemişti. Ancak Bakanlık bürokrasisi, hükümet adına yapılan açıklamalarda sıkça ortaya çıkan çelişkiler nedeniyle galiba bir süre geriye çekilmeyi tercih etmişti. Çünkü, Irak, Kıbrıs ve AB gibi konularda Bakanlık sözcüsünün alacağı her pozisyon, bir şekilde bir hükümet üyesi ya da AKP liderinin çizgisine ters düşebilirdi. Sözcü Buluç, bu nedenle bir süre sütre gerisine çekildi. Buluç, yeniden gazetecilerin karşısına çıktığı 9 Kasım'daki brifingde ‘‘Kıbrıs'ta devlet politikalarının sürekliliği esastır’’ dediği için AKP'lilerin hışmına uğramış, hatta AKP'ye yakın bazı köşe yazarlarınca ‘‘kellesi’’ istenmişti. Ancak yeniden gazetecilerin karşısına çıktığına göre, Bakan Yaşar Yakış, belli ki yeniçerilerin söylemini çağrıştıran bu taleplere itibar etmemişti. Gelgelelim Buluç'un Türkiye'nin Kıbrıs politikasında bazı ayarlamaların olduğunu söylemesi, bu kez muhalefetin tepkisini çekti. İçinden geçtiğimiz dönemde bürokraside işi en zor kişilerden biri herhalde Yusuf Buluç olacak.


Sarmısağın faydaları

1- Askerle tansiyonu düşürür


CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, geçen salı günü TBMM'de yürüttüğü sarmısak kampanyası sırasında AKP Lideri Tayyip Erdoğan'a da sarmısak hediye etti. Elinde sarmısakla kürsüye çıkan Erdoğan, milletvekillerine ‘‘Bakın sarmısak, yükselen tansiyonu düşürür. Tansiyonu dengeler. Herkese tavsiye ediyorum’’ diye seslendi. Başbakan Abdullah Gül de kendisine hediye edilen sarmısağı gazetecilere göstererek, ‘‘Sayın Genel Başkan'ı duydunuz. Tansiyonu düşürmek için tavsiye olunur’’ dedi. Ertesi akşam Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün irtica konusunda hükümeti hedef alan çıkışının yol açacağı yüksek tansiyondan habersizdiler. Neyse ki, AKP grubundaki herkes bu yüksek tansiyona karşı hazırlıklıydı.


2- Siyasi vampirlerden korur...


CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'ın TBMM'de gerçekleştirdiği sarmısak seferberliğinin muhataplarından biri de İstanbul CHP Milletvekili Kemal Derviş'ti. Yıldırım'ın hediye ettiği sarmısak demeti önünde dururken, genel başkanı Deniz Baykal'ı dinleyen Derviş oldukça düşünceli gözüküyordu. Belki de önünde duran sarmısağın ona sağlayabileceği faydalardan habersizdi. Bu faydaların başında sarmısağın vampirleri uzakta tutma işlevi geliyor. Ayrıca, Murat Bardakçı'ya göre, geceleri yatarken yastığın soluna konulduğunda cin çarpmasından da koruyor. Bardakçı'ya göre, bazı çok önemli büyülerin de olmazsa olmaz bir bileşkeni.


Şaban'ın haberine sitem


DIŞİŞLERİ Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Mehmet Dülger, komisyon toplantılarının basına sızmasından şikáyetçi. Bunun en çarpıcı örneği ise 7 Ocak Salı günü Hürriyet Gazetesi'nin attığı manşet ile yaşandı. Hürriyet muhabiri Şaban Sevinç, komisyonda verilen kapalı brifingi, ayrıntılı bir haberle kamuoyuna duyurdu. Meclis Genel Kurulu'nda bir araya gelen AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Komisyon Başkanı Dülger ve üye AKP İstanbul milletvekili Emin Şirin Hürriyet'in manşetinde yer alan haberi inceledi. Dülger, ‘‘Komisyon'da yaşanan olayların dışarıya sızmasının hoş olmadığını’’ söyledi. Ertesi gün de Şirin, Dülger'in sitemini bir adım ileriye götürerek, toplantıyı basına sızdıranlar ortaya çıkmazsa istifa edeceğini söyledi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle