GeriGündem Çinli eski siyasetçi Bo Şilai hakim karşısında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinli eski siyasetçi Bo Şilai hakim karşısında

Çinli eski siyasetçi Bo Şilai hakim karşısında
refid:24568734 ilişkili resim dosyası

Çin'deki Çongçing kentinin eski Valisi ve eski Ticaret Bakanı Bo Şilai, "yolsuzluk, rüşvet ve görevini kötüye kullanmak" suçlarından yargılanmaya başladı.

Ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinin başkenti Cinan'daki Orta Halk Mahkemesi'nde görülen davada yetkililer, Bo'nun 5 akrabası ve 19 gazetecinin de aralarında bulunduğu 110 kişinin duruşmayı izlediğini açıkladı.

Cinan Orta Halk Mahkemesi'nin resmi "Veybo" hesabından Bo Şilai hakkında hazırlanan iddianamelerin tam metinleri ve savunmalar, anlık iletiler halinde duruşma ile eş zamanlı olarak sosyal medyada paylaşıldı.

İddianamede, Bo'nun ülkenin çeşitli bölgelerinde yürüttüğü resmi görevler sırasında "iş adamları ile işbirliği yaparak kamu projelerinden kişisel çıkar sağladığı, yüklü miktarlarda rüşvet kabul ettiği ve mevkisini kullanarak Bo'nun eşi Gu Kaylay'ın sahibi olduğu şirkete maddi menfaat sağladığı" suçlamaları yer aldı.

Ülkede geçen yıl kongre öncesinde gündeme gelen Bo ve ailesinin yaptıkları, Çin'in modern tarihindeki en büyük siyasi skandal olarak anılmaya başlamıştı.

EŞİ KATİL ÇIKTI
Çin'de siyaset dünyasını derinden sarsan olay, İngiliz işadamı Neil Heywood'un Çin'in Çongçing kentindeki bir otel odasında ölü bulunmasıyla ortaya çıktı. Bo'nun eşi Gu Kaylay, aralarındaki iş anlaşmazlığı yüzünden oğlunu tehdit ettiğini öne sürdüğü Heywood'u zehirleyerek öldürdüğünü itiraf etti. Gu Kaylay, ertelenmiş idam cezasına çarptırılmıştı.

Çin'de yolsuzluk ve iş adamları ile siyasetçilerin girift ilişkileri Bo'nun davasıyla gündeme gelmiş, bu büyük skandal tüm dünyanın da dikkatini çekmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle