Gündem Haberleri

  Çin'in böcek ve ilaç stoku elinde kaldı

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 14:25 | Son Güncelleme:

  Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Başkent Tıp Üniversitesi Geleneksel Çin İlaç Hastanesi, ülkenin dev ilaç üretim fabrikası konumunda. Hastane her gün, 20 bin reçeteyi karşılayacak dozda ilaç dağıtımı yapıyor. Günde neredeyse 5 ton ilacın üretildiği hastanede, bu ilaçların üretilmesinde kullanılan 600 çeşit bitki, şifalı otlar ve hayvan organlarını içeren dev bir stok bulunuyor. Ancak Çin’in tüm dünyaya satmayı düşündüğü geleneksel ilaçları Avrupa’nın tehdidi altında.

  İlk kez 2004’te hazırlanan ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren bir yasa, Çin üretimi ilaçların Avrupa’da satılmasına yasak getirdi.

   

  Geleneksel Çin İlaçları (TCM), küresel alanda hızla yayılırken, karşısına Avrupa Birliği (AB) engeli çıktı. Başta Çin basını olmak üzere, Çinli yetkililer Avrupa’nın kararına tepkili.

   

  Yeni yasa, birçoğu Avrupa’da gıda olarak tüketilen şifalı bitkilerden üretilen ilaçların gerekli lisans olmadan AB ülkelerinde satılmasına yasak getiriyor. İlaçların Avrupa pazarına girebilmesi için, ilaçlarda kullanılan ürünlerin zararlı olmadığına yönelik belge ve ilacın dünyada en az 30, Avrupa’da ise 15 yıl kullanılmış olduğuna dair delil gerekiyor.

   

  BÖCEKLİ - ŞİFALI OTLU İLAÇLAR / Foto Galeri

   

  TATMİN ETMEYEN AÇIKLAMA

  İki bin yıllık bir geçmişi olan TCM, 1990’lı yılların ortasında Avrupa pazarına adım atmış ancak ilaç değil, gıda ürünleri satıyordu. Çinli ilaç üreticileri ve yetkililerden, onlarca yıldır yürüttükleri ticaret için belge istenmemişti. Yeni kararla, Çinliler 15 yıldan bu yana Avrupa’ya mal sattıklarını kanıtlayamayacaklarını belirtti.

   

  Belgeler eksik olduğu için Çinli üreticilerin gerekli lisansı almaları neredeyse imkansızlaşırken, istenen paranın da çok fazla olduğundan şikayet ediyorlar.

   

  Çin’in şifalı otlarının önünü kapayan AB Geleneksel Şifalı İlaçlar Direktifi adına bir açıklama yapan AB Sağlık Komisyonu sözcüsü Frederic Vincent, “Avrupa’nın TCM’nin önemini bildiğini ve Çin ile Avrupa’nın bu konu üzerinde ortak hareket etmesi gerektiğini” ifade etti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı