Gündem Haberleri

  Çin'in 3000 yıllık tarihi Paris'te

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paris'teki Petit Palais'de Çin'in 3000 yıllık tarihi sergileniyor. "Çin İmparatorlukların Zaferi" adı altında açılan sergi, Shaanxi ve Moğolistan'ın iç bölgelerinde 1973'ten bu yana yapılan araştırmalarda günışığına çıkarılan eserlere yerveriyor. Le Monde'un haberine göre Petit Palais'deki sergide Çin'in 3000 yıllık tarihi bronz çağından itibaren tanıtılıyor.

  Şang hanedanlığı ve onu izleyen diğer hanedanlıklar döneminden kalma eserler Parislilerin yanı sıra turistlerin de yoğun ilgisini çekti. "Çin İmparatorlukların Zaferi" adlı sergi, Rolland ve Sabrina Michaud'nun çektiği Çin Seddi fotoğrafları ile yapıtlarında geleneksel Çin resmi ve Batı resminin etkileri gözlenen Çinli ressam Zao Wouki'nin resimlerinin yer aldığı iki sergiyle başlıyor.

  Çin tarihi boyunca her hanedanlık kendi politik ve dinsel sistemini getirdi. Çin seddinin inşa edilmesi emrini verdiği bilinen İmparator Qin Shihuangdi'nin mezarının bulunması Çin arkeolojisinde önemli bir adım oldu. Shihuangdi vasiyetinde öldükten sonra kendisine öteki dünyada eşlik etmesi için pişmiş topraktan yapılacak ordusunun da gömülmesini istedi.

  Gerçekten de imparator hayata veda ettikten sonra 4 büyük mezar kazıldı ve 7 bin askerden oluşan Çin ordusu askerlerinin pişmiş topraktan heykelleri de gömüldü. Yıllar sonra 1974'te kazı yapan arkeologlar tesadüfen bu orduyu ve imparatorun mezarını günışığına çıkardı.

  Petit Palais'deki sergide yeraltı mezarlarında bulunan mezar hediyeleri de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. İnsan-hayvan karışımı doğaüstü yaratıkların yer aldığı bronz objeler, antik Çin kültürü hakkında bilgi veriyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı