GeriGündem Çiniler, vicdan azabı sayesinde bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiniler, vicdan azabı sayesinde bulundu

Eminönü’ndeki Yeni Cami Hünkar mahfili’nden geçen yıl ocak ayında çalınan 17’nci yüzyıla ait tarihi İznik çinilerinin 60 parçalık bölümü, geçen cuma gecesi bulundu.

Polisten verilen bilgiye göre, çalıntı çinileri elinde bulunduran kimliği belirsiz bir kişi, telefonla arayarak ‘Çalınan çinilerin büyük bir bölümü benim elimde. Vicdan azabı çekiyorum. Ya onları kıracağım ya da terk edeceğim. Bırakacağım yere gelip alır mısınız’ dedi. Ekipler, telefonda bildirilen Eyüp Ayvansaray Parkı’a geldiklerinde Hünkar Kasrı’ndan çalınan 60 adet çiniyi koliler içinde buldular.

UZMAN ELİ DEĞMİŞ

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen çinilerin büyük bölümünün kırık ve hasarlı olduğu gözlenirken hepsinin üzerinin titizlikle numaralandırılmış olmasının, bugüne kadar uzman kişilerin elinde olduğunu gösterdiği belirtildi. İznik çinileri, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden gelen yetkililere teslim edilirken, polis, Eyüp’te bulunan Cezeri Kasımpaşa Camii’nde meydana gelen çini hırsızlığı olayıyla da ilgili operasyonların sürdüğünü bildirdi. Camiden çalınan Çini K abe tasvirinin yurtdışına kaçırılmaması için tüm sınır kapılarının uyarıldığı, bugüne kadar cami müezzininin de aralarında bulunduğu 3 kişinin tutuklandığı belirtildi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle