GeriGündem Cıngıllıoğlu ve Süzer’in ‘bankamız döndü’ bayramı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cıngıllıoğlu ve Süzer’in ‘bankamız döndü’ bayramı

Devlet, Halit Cıngıllıoğlu’ nun bankasına el koydu ancak Danıştay kararı bozdu. Bu karar çıkmadan önce ise devlet Cıngıllıoğlu’nun bankasını başkasına sattı.

Danıştay Genel Kurulu Demirbank ve Kentbank’ın, Fon’a devrine ilişkin kararın ‘hukuka aykırı ve haksız olduğu’ yönünde daha önce verdiği karara yapılan itirazı reddetti.  Danıştay 10. Dairesi, bu bankaların Fon’a devrini iptal edecek. Her iki bankanın sahibi yargıya başvurarak zararlarının tazminini isteyebilecek.

Bankacılığını aldı ama bankası gitti

DANIŞTAY’ın ‘haksız el konulduğu’ kararına vardığı Demirbank’ın eski patronu Halit Cıngıllıoğlu, bu karar ile bankasını geri hakkını elde etti.

Ancak, Halit Cıngıllıoğlu, Danıştay’da davayı kazanmasına rağmen İngiliz HSBC’ye satılan ‘Demirbank üzerindeki intifa (yararlanma) haklarından vazgeçtiğini’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) bildirmişti. Böylece, Halit Cıngıllıoğlu büyük miktarlı bir para kaybını göze alarak dünyanın en büyük finans kuruluşları arasında olan HSBC ile Türkiye arasında yaşanabilecek olası bir krizin doğmasını da önlemiş oldu.

Süzer: Devletle anlaşır Kentbank’ı kurarım

Kentbank’ın eski sahibi Mustafa Süzer, Türkiye’de hukukun üstünlüğü prensibinin kendisini gösterdiğini belirterek, ‘Hukukun olmadığı, hukukun üstün olmadığı bir ülkeye turist olarak bile gitmem. Bu bizim için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir karar’ dedi. Süzer, Danıştay kararının isimlerini temizlediğini ifade edip, ‘Bankanın dönüşünden çok ismimizin temizlenmesi önemli. Temiz bir adı miras bırakacağım’ diye konuştu.

Mustafa Süzer, bundan sonra yapmayı düşündüklerin ise şöyle açıkladı:

‘Devlet bir noktaya kadar gelecektir. Biz de bir noktaya kadar gideriz. Arada bir yerde buluşuruz. Ondan sonra da bankacılığa tekrar döneceğim. Kentbank’ı yeniden kurup yaşatacağım. Amacım kimseyle kavga etmek değil.’

Bilgin: Bankalar iade edilmez

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Danıştay’ın Kentbank ve Demirbank ile ilgili kararından sonra, bu bankalar sahiplerine iade edilir mi sorusuna, ‘sanmıyorum’ yanıtını verdi. Bilgin, Başbakanlık’tan ayrılırken, ‘Bu yargının karardır. Bu aşamada, söyleyecek birşey yok’ dedi. Tevfik Bilgin, ‘eski sahipleri bankayı yeniden isterlerse ne olur’ sorusuna ise ‘O aşamaya gelindiğinde, Kurul yeniden oturur, bir karar verir. Bu işte en son kararı verecek BDDK’dır. Yargısal aşama tamamlandıktan sonra’ diye konuştu.

İki bankanın el konma serüveni nasıldı?

KENTBANK: 1992 yılında Süzer Holding tarafından kurulan Kentbank, 9 Temmuz 2001’de TMSF’ye devredilmişti. O tarih itibarıyla bankanın 1 katrilyon liranın üzerinde zararı olduğu açıklanmıştı. Kentbank daha sonra Bayındırbank bünyesinde birleştirilmişti. Kentbank’ın sahipleri de Danıştay 10. Dairesi’nde TMSF’nin el koyma kararının iptali için dava açmışlardı. Danıştay 10. Dairesi, davayı esastan reddetmişti. Bunun üzerine dava bir üst kurul olan ve kararları bağlayıcı olan Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nda temyiz edilmişti. Genel Kurul, 13’e karşı 18 oyla el konulma sürecini haksız ve hukuka aykırı bularak, dairenin kararını kaldırmıştı. Son olarak da Kurul, ‘karar düzeltme’ talebini reddetti.


DEMİRBANK:

BDDK, Demirbank’n 6 Aralık 2000’de TMSF’ye devrine karar vermişti. Fon da Demirbank’ı, 350 milyon dolara HSBC’ye satmıştı. Bu karara karşı Cıngıllı Holding A.Ş Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 10. Dairesi bu davayı da reddetmişti. Cıngıllıoğlu Holding’in temyiz talebini görüşen Genel Kurul ise 10. Daire’nin kararını 8’e karşı 21 üyenin oyuyla ve esastan bozmuştu. BDDK’nın Demirbank’la ilgili ‘karar düzeltme’ talebi de aynı Kentbank gibi reddedildi.

Bundan sonra neler olabilir?

DANIŞTAY’ın, Kentbank ve Demirbank’a ilişkin kararından sonra, TMSF’ye devredilen bankaların eski sahiplerinin önünde üç seçenek olduğu ifade ediliyor. Banka sahipleri bankalarını tekrar isteme, tazminat davası açabilme ya da yeniden bankacılık yapabilme talebinde bulunabilecekler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle