Gündem Haberleri

  'Çingene' için yeni tanımlama

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Türk Dil Kurumu (TDK), yayımladığı sözlüklerde yer alan çingeneleri küçük düşürücü ifadeleri, yeni baskılardan çıkarma kararı aldı. 'Çingene' sözü, günümüz Çingenelerinin hayat tarzlarına, kültürlerine ve insanlık onuruna uygun biçimde tanımlanacak.

  TDK`dan yapılan açıklamada, kararın alınmasında, "insan haklarının ve insanlık onurunun toplumun bütün kesimlerini kapsaması gerektiği" görüşünün etkili olduğu belirtildi. 

  İnsan haklarının, ulusal hukukun en önemli dayanağı olduğunun kaydedildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

  "Anayasamızın başlangıç bölümünde `Her Türk vatandaşının bu anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak milli kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yöndegeliştirmek hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu` belirtilmektedir. 

  Anayasamızın değiştirilemez maddelerinden birisi olan ve devletimizin temel niteliklerini belirleyen 2. maddesi de Türkiye Cumhuriyeti`nin insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olduğunu vurgulamaktadır."

  Açıklamada, insan haklarına saygının yanı sıra toplumda huzurun, barışın ve bütünlüğün sağlanmasına katkıda bulunmanın da amaçlandığı kaydedilerek, TDK yayını olan 'Türkçe Sözlük'ün ve 'Okul Sözlüğü'nün yapılacak yeni baskılarında Çingeneleri küçük düşüren ifadelerin çıkarılacağı bildirildi. Ayrıca, 'Çingene' sözünün, günümüz Çingenelerinin hayat tarzlarına, kültürlerine ve insanlık onuruna uygun biçimde tanımlanacağı ifade edildi.

  Halen kullanılmakta olan 'Türkçe Sözlük' ve 'Okul Sözlüğü'nün son baskılarındaki bu ifadelerin düzeltilmesi için ilgili resmi ve özel kuruluşlara düzeltici bir yazı da gönderildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı