Gündem Haberleri

  Cindoruk: Şoförde de yolda da hata olabilir

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Mesut Yılmaz'ın önceki gün yaptığı çıkışın yankıları sürerken, dün ‘‘Demokrasideki bir olumsuzluk nedeniyle, rejim sanık sandalyesine oturtulamaz. Aksi halde kazalarda otomobili icat edene kusur bulmak gerekir. Halbuki şoförde de kusur olabilir, yolda da’’ dedi. Cindoruk, Hürriyet'in ‘‘Kastettiğiniz şoför kim?’’ sorusuna ‘‘Onu bilemiyorum’’ karşılığını vermekle yetindi.

  Devleti yönetenlerin becerisinin de önemine değinen Cindoruk, demokraside oluşan bir olumsuzluk nedeniyle rejimin sanık sandalyesine oturtulamayacağını vurguladı.

  Cindoruk, dün DTP grup toplantısında, Türkiye'de yaşanan krizi ‘‘sanal bunalım’’ olarak niteledi ve sorunun yarı başkanlık sistemiyle aşılabileceğini savundu. Cindoruk, ‘‘Demokrasimizde taraflar var ama hakem yok. Demokrasimizin hakeme ihtiyacı var. Bu da arkasında halk desteği olan, iki turla seçilmiş, yetkili ve sorumlu, parlamento ve hükümetle çatışmaya girmeyecek bir cumhurbaşkanıdır’’ dedi.

  TBMM Başkanı'nı iki maddelik bir Anayasa değişikliği için tüm siyasal partileri bir masa etrafında toplamaya çağıran Cindoruk, devlet için ne yapılacaksa herkesin görüşlerini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

  Bazı kurumların doğal ve haklı olarak kendi disiplin kuralları olduğunu belirten Cindoruk, ‘‘Ama bunlar demokrasiye uymaz. Ne var ki onlar da demokrasinin izin verdiği gereklerdir’’ dedi.

  DTP lideri, cumhuriyet ve demokrasinin vazgeçilemeyecek iki değer olduğunu ve bunların ‘‘yapışık kardeşler gibi’’ yaşamaya devam edeceklerini belirtti. Halksız devlet ve demokrasinin olamayacağını vurgulayan Cindoruk, ‘‘Halkın son sözünü söylemediği bir demokrasi yaşamaz. Sadece demokrasi yaşamasa iyi devlet de yaşamaz’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı