GeriGündem Cindoruk: Demirel hesap soracak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cindoruk: Demirel hesap soracak

Cindoruk: Demirel hesap soracak
refid:15075058 ilişkili resim dosyası

DP’nin 7. Olağanüstü Büyük Kongresi yapılıyor. Kongrede konuşan Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüştüğünü ve Demirel'in şok bir hazırlık içinde olduğunu açıkladı.

KONGREDE KAVGA ÇIKTI / Foto Galeri

KAVGANIN NEDENİ LİSTE GERGİNLİĞİ

DP’nin 7. Olağanüstü Büyük Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda devam ediyor. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, burada yaptığı konuşmada siyasi bir konuşma yapmak niyetinde olmadığını belirterek, “8 askerimiz şehit oldu 14 askerimiz yaralandı. Son günlerde sınırlarımızın her kesiminden şehit haberleri geliyor. Karadeniz’den Akdeniz’e. Biz sorumlu bir muhalefet partisiyiz. Bu devleti yıllarca yönetmiş siyasi düşüncenin partisiyiz. Bizim partimizin devletimize, milletimize, askerimize saygısı kadar, devletin bütünlüğüne de saygısı vardır. Bizim için önce vatan gelir. Zaman zaman siyasi görüşler ortaya koyabiliriz ama bu acı günde milletimizin acısına saygı duyarız. İnsanlık dışı terör örgütü milletin birlik beraberliğini tehdit ediyor” diye konuştu.

Hükümet’in son günlerde terörü niye önleyemediğini soran Cindoruk, son günlerde 54 askerin şehit olduğunu ifade ederek, “Kesin teşhisimi söyleyeyim, hükümet yalnız kaldı, zayıf kaldı, güçsüz kaldı. Sebebi de devletin tüm organlarıyla kavga etmesi. Yargıyla askerle, basınla, sendikalarla, tekel işçisiyle, tarım işçisiyle kavga ediyor. Devleti sosyal olmaktan çıkardı, yandaşların devleti haline getirdi. Bu hükümetin arkasında kendi grubunun olduğunu da sanmıyorum. Başbakan bütün yaraları kaşıdı. Yara yoksa, yara yapmaya çalıştı. O yaraları gidip milletin önünde konuşup duruyor. Her gün bir yerde konuşuyor. Bizim halkımızın hangi derdini konuşuyor?” dedi.

YARGIYA SAYGI DUYMAZSANIZ O DA SİZE DUYMAZ

Yargı kararlarının haklılığının haksızlığının elbette tartışılacağını söyleyen Cindoruk, “Ama yargıya hakarette bulunamaz. Bir başka yargımız mı var, bir başka mahkememiz mi var, Yargıtay’ı, Anayasa Mahkemesi’ni, ağır ceza mahkemelerini kapatacak mısınız? Yargıya siz saygı duymazsanız o da size saygı duymaz” dedi.

TÜRKİYE ADLİYE KORİDORUNA DÖNDÜ

Silahlı kuvvetlerin her gün bir mensubunun tutuklandığını belirten Cindoruk eleştirilerine şöyle devam etti:

“Türkiye sanki adliye koridoru. Böyle bir hükümet yalnız kalmaz da ne olur? Cudi Dağı'nda, Hakkari’deki askerin morale ihtiyacı var. Onları dik tutan moraldir. Onları moralsizliğe mahkum eden hükümet, yalnızlığa mahkum olur. İnsanın içi acıyor, bir eski avukat olarak yüreğim sızlıyor. Yassıada Mahkemesi’nin aynısını kurmaya hakkımız yok. O hukuku yaralayanlar, bizim devletimizin büyüklerini astıranlar, asanların hepsine lanet olsun ama ders almak da bize görev olsun. Hakimler, mahkemeler adil olsun. Biz o zamanlar bu devletin bağlı olduğu kurallara, Anayasa’ya saygılı bir parti olarak hükümetin yanında oluruz. Bu hükümeti devlete hizmet etmeye çağırıyorum. Bizim devletimiz bunu hak ediyor.”

KAN DÖKEREK SİYASETÇİ OLUNMAZ

DP’nin sadece iktidar partisinin değil, CHP’nin de alternatifi olduğunu söyleyen Cindoruk hiçbir parti ile birleşme niyetlerinin de olmadığını belirtti. Cindoruk, “Biz birleşme partisiyiz. Tek başına iktidar için kurgulanmış bir partiyiz. Siyasette bir sakin gücü temsil ediyoruz. Seçmene diyeceğiz ki; ‘bize değil, bana değil, bu kapıya, bu ana fikre, bu geçmişin güzel birikimine oy verin’. Türkiye büyük devlet. Öz kaynakları var. İş ki özgür bir Türkiye kuralım. Onu yaptığımız zaman ne terör kalır ortada ne sorun. Türkiye büyük bir bahçedir. Bu bahçeye hepimiz çiçek ekelim. Ama asla kan dökmeyelim. Kan dökerek siyasetçi olunmaz, yazar olunmaz. Demokrat olmanın ilk şartı, silaha karşı olacaksın. Türkiye Orta Doğu’da çakılı kalmıştır. Dünya devletleriyle irtibatı kopmuştur. Dünya devletleri ile özünüzü, vicdanızı hür tutarak mevki alabilirsiniz“ dedi.

DEMİREL HESAP SORACAK
Cindoruk, dün 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le konuştuğunu, Kasım veya Aralık’ta yapılacak Olağan Kongreye gelerek bir konuşma yapacağını belirtti. Cindoruk, Demirel’i işaret ederek, “Dedi ki; ‘60 yılın hesabını vereceğim, 60 yılın hesabını soracağım’. Çünkü bu iktidar 2002’de başladı. Ondan önce ne yatırım vardı, ne idare vardı diyorlar. Hatta ondan önce demokrasi de yoktu. Demirel gelecek ve diyecek ki, buyurun 60 yılın hesabı. Neler yaptığını gösterecek. Sonra da dönecek hesap soracak” dedi.

Siyasi Partiler Kanunu’nun kaldırılmasını istediğini ifade eden Cindoruk, “Almanya’daki sistem getirilsin. Hazine yardımları bol keseden dağıtılmasın. Bu seçim yasası değiştirilmeli. Bizim yüzde 10 barajına ihtiyacımız yok. Ama bu barajın getirdiği temsil sorunları var. Demokratik değil” diye konuştu.

Cindoruk, kongreye katılanlara teşekkür ederken, “Bugün aramızda 8’inci Cumhurbaşkanımız değerli devlet adamı Turgut Özal’ın sevgili oğlu Ahmet Özal da katıldı. Onunla birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağım. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım kendisine hoş geldiniz diyorum” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle