GeriGündem Çin'den Uygur Türklerine gözdağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'den Uygur Türklerine gözdağı

Çin'den Uygur Türklerine gözdağı
refid:17731326 ilişkili resim dosyası

Çin, Kırgızistan ve Tacikistan'ın da desteğiyle, nüfusunun büyük bölümünü Uygur Türklerinin oluşturduğu Şincan eyaletinde terörle mücadele amaçlı bir ortak tatbikat düzenledi.

ÇİN'DEN TATBİKATLI GÖZDAĞI / FOTO GALERİ

Çin resmi haber ajansı Şinhua'dan yapılan açıklamada, Çin'in kuzeybatısındaki Kaşgar şehrinde dün gerçekleştirilen tatbikatın amacının "sınır bölgelerindeki teröristlerin yerinin belirlenmesi ve önlem alınması için gösterilen çabaların koordinasyonunun geliştirilmesi" olarak duyuruldu.

AFP'ye konuşan Çinli bir terörle mücadele yetkilisi, ayrılıkçı hareketlerin tatbikata katılan ülkelere yönelik ortak tehdit olduğunu belirtti. Çinli yetkili, "Tianşan-2" adı verilen tatbikatla, bu ülkelerin terör, ayrılıkçı hareket ve aşırıcılıktan doğan "şeytani güçlere" daha güçlü bir şekilde karşılık verebilmelerinin hedeflendiğini söyledi.

Her üç ülkenin de üyesi olduğu Şanghay işbirliği Örgütü'nün (SCO) koordinasyonunda yapılan tatbikatın bir benzeri 2006'da yapılmış, "Tianşan-1" isimli tatbikata Çin ve Kazakistan katılmıştı.

Çin’in baskıcı yönetiminden rahatsız olan Uygurların yaşadığı Şincan’daki gerginlik yıllardan bu yana devam ediyor. Uygurlar, Şincan eyaletine son yıllarda Han Çinlilerinin göç etmesiyle tecrit edildiklerini öne sürüyor.

Temmuz 2009’da, Uygurlar ve Han Çinlileri arasında yaşanan ayaklamalarda, Sincan eyaletinin başkenti Urumçi’de yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti.

Uygur aktivistler, Urumçi’de yaşanan ayaklanmaların, onlarca yıldan bu yana maruz kaldıkları baskıcı yönetime karşı biriken öfkeden kaynaklandığını ve Çin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Han etnik grubunun misilleme saldırılarını takip ettiğini belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle