Gündem Haberleri

  Çin'den Bush-Dalay Lama görüşmesine kınama

  A.A.
  17.10.2007 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Çin, ABD Başkanı George W. Bush ile Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama arasında "tüm uyarılarına rağmen" yapılan görüşmeyi şiddetle kınadığını bildirdi.

  Resmi Yeni Çin ajansının haberine göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Jianchao, Pekin'in bu görüşmeden büyük üzüntü duyduğunu ve kesinlikle görüşmeye karşı olduğunu belirterek, görüşmeyi Çin'in içişlerine ciddi bir müdahale şeklinde değerlendirdi.

  Pekin'in “ilişkilerin zedeleneceği” yönündeki uyarılarına rağmen, Başkan Bush Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama ile dün Beyaz Saray'da bir araya gelmişti.

  İki liderin, Tibet'in ruhani liderine madalya verilecek Kongre'deki törenden önce bir araya geldikleri, görüşmenin dünya liderlerinin ağırlandığı Oval Ofis'te değil konutta gerçekleştiği açıklanmıştı.
  Çin yönetimi, ABD Kongresi'nin Dalay Lama'ya madalya vermesi halinde ilişkilerin “ciddi olarak” zedeleneceği uyarısında bulunmuştu.

  Çin Dışişleri Bakanı Yang Jieche, “ABD'nin bu son derece yanlış planını iptal etmesini istediklerini, bunun uluslararası ilişkilerde normların ciddi olarak ihlali olduğunu” söylemişti.

  Çin yönetimine karşı 1959'daki başarısız ayaklanmanın ardından sürgüne giden ve Çin'in “ayrılıkçı” olarak nitelediği Dalay Lama, Tibet'e geniş özerklik verilmesini istiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı