Gündem Haberleri

  Çin'deki iyileşme küresel baskıyı artırabilir

  New York Times
  12.11.2009 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Çin’den Çarşamba günü gelen güçlü üretim ve perakende satışları, dev ekonominin büyük bir sıçrama yaşadığını gösterirken, artan ticaret fazlası ülkeye uluslararası toplumdan gelen baskıları artacağını gösteriyor.

  The New York Times’ta “China Data Shows Economic Rebound Picking Up Steam” başlığıyla yayınlanan haber analizde, Çin’in üretim ve perakende satışlarının Ekim ayında analistlerin beklentilerini aştığı ve bir yıl öncesine kıyasla üretimin yüzde 16.1, perakende satışlarının ise yüzde 16.2 oranında arttığı belirtiliyor. Eylül’deki verileri de geride bırakan bu rakamların, ülke ekonomisinin iyileşme hızının arttığına işaret olarak görülüyor.   

   

  Gelen verilerle, Ekim’de ihracatın bir yıl önceki yıla göre yüzde 13.8 oranında düşüş yaşadığı, bu arada ithalat rakamlarının analistlerin beklentilerini aşarak, yüzde 6.4 gerilediği belirtiliyor. Buna rağmen ülkenin ticaret fazlasının 24 milyar dolara yükseldiğinin belirtildiği haberde, bu gelişmenin para biriminin değer kazanmasına izin verdiği için Çin’e uluslararası kamuoyundan gelen baskıları artıracağına dikkat çekiliyor.

   

  ÇİN BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

  Avustralya ve Yeni Zelanda Merkez bankalarındaki analistler Çin’in dördüncü çeyrek GSYH’sının yıllık yüzde 10 oranında büyümesini tahmin ediyor.

   

  Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nu da Çin’e yönelik büyüme tahminlerini değiştirirken, kurumlar sırasıyla Çin’in yüzde 8.4 ve yüzde 8.4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

   

  Çin ekonomisindeki sıçrama birtakım sıkıntılarla doluyken, ülkedeki ekonomistler Çinli otoritelerin zor bir görevle karşı karşıya olduğunu düşünüyor.Konut fiyatlarındaki hızlı artış ve ülkedeki gevşek kredi politikalarıyla tetiklenen hızlı borsa yükselişi varlık balonu endişelerinin baş göstermesine neden oluyor.

   

  Buna karşın, ülke ekonomisinin canlanması için uygulamaya konulan teşvik paketini çekmek, halen hassas ve ihracata bağlı olan ekonomiye zarar verme riskini taşıyor.

   

  BANKA KREDİLERİ AZALIYOR

  Ekonomistlerin büyük bir kısmı Çin’in gelecek yılın ortalarına kadar faiz oranlarını yükseltmeyeceğini düşünüyor.

   

  Ekonomistler uzun vadede ülkenin karar mekanizmalarının ülke içi tüketimi canlandırıp, ekonominin ihracata olan bağımlılığını azaltarak, Çin ekonomisini canlandırmak zorunda kalacağını de ifade ediyor.

   

  İhracat, Çin ve Asya’daki diğer büyük ülkelerin büyümesinde büyük bir motor olmaya devam etse de resesyondan etkilenen Avrupa ülkeleri ve ABD’den gelen talebin azalmasının bölgeyi fazlasıyla etkiliyor.

   

  ABD’li bir online bankacılık şirketi olan ANZ’den analistlerin konu hakkında görüşlerine yer verilen yazıda, “Gelecek yılın başlarında para politikalarında sıkılaşmaların başladığını, faiz oranlarının yükseldiğini göreceğiz” deniliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı