Gündem Haberleri

  Çin'de medyaya yeni sınırlandırmalar

  Hürriyet Haber
  26.09.2005 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Çin hükümeti yaptığı bir duyuruda haber sitelerini daha sıkı bir şekilde kontrol edeceğini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, haber sitelerinde yayımlanan haberler sadece 'sağlık ve sivil' haberlerden ibaret olacak.

  Çeşitli Çin haber ajansları tarafından duyurulan haberlere göre, yeni kurallar süratle yürürlüğe koyulacak ve böylece ülkede dijital yayıncılık alanında haber ve bilgi yönetimi için çeşitli 'standartlar' getirilmiş olacak.

  Yeni kurallar dahilinde haber siteleri sadece güncel olaylar ve politika ile ilgili haberleri yayımlamak zorunda olacaklar. Bakanlar konseyi ve Bilgi Endüstrisi Bakanlığı tarafından koşulan bu şartların ayrıntılarının pek açık olmadığı üzerinde duruluyor.

  Çin hükümeti İnternet kullanımını özellikle eğitim ve ekonomi açısından ülke çapında yaygınlaştırmaya çalışıyor fakat bir yandan da muhalif görüşler ve pornografik materyaller içeren siteleri büyük bir kararlılıkla engellemeye çalışıyor.

  Geçtiimiz haftalarda Çinli bir gazeteci, sırf Çin hükümeti tarafından medya üzerindeki baskılarla ilgili bir e-posta yazdığı için 10 yıl hapse mahkum edilmişti.

  Çin, hızla artan 100 milyonluk İnternet kullanıcısıyla dünyada İnternet kullanımının en fazla olduğu ikinci ülke konumunda bulunuyor. 135 milyonluk kullanıcısıyla birinci sırada ABD yer alıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı