Gündem Haberleri

  Çin'de maden kazası: 29 ölü

  Hürriyet Planet
  30.10.2011 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Çin’in güneyindeki bir madende yaşanan patlamada en az 29 madenci hayatını kaybetti. Hunan eyaletinin Hengyang kentindeki kömür madeninde yaşanan patlamadan altı madencinin de sağ kurtulduğu belirtildi.

  Yerel güvenlik yetkililerinden Song Yuanming, patlamanın madenin 250 metre derinliğinde, makinelerin neden olduğu kıvılcımlar nedeniyle yaşandığını söyledi.

   

  Xinhuan haber ajansı ise söz konusu madenin yasadışı olarak 40 yıldan bu yana faaliyet gösterdiğini belirtirken, madende yaklaşık 160 işçinin çalıştığı bilgisini verdi. /images/100/0x0/55ea6b47f018fbb8f87ea99e

   

  CCTV kanalı, patlamanın yaşandığı madenin bu yılın başlarında lisansının iptal edilmesine rağmen faaliyet göstermeye devam ettiğini bildirdi. Madenin, yeraltındaki zehirli gazları yüzeye aktaran sisteme sahip olmadığı için lisansını kaybettiği ifade edildi.

   

  Çin sanayisinin kömür ihtiyacını karşılamak için ülkenin dört bir yanındaki madenlerde güvenlik unsurlarının göz ardı edilerek kömür çıkartıldığı biliniyor. Maden kazalarında 2002 yılında yedi bin işçinin öldüğü Çin’de, geçtiğimiz yıl yaşanan kazalarda 2 bin 433 madenci hayatını kaybetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı