GeriGündem Çin'de ithalat artarken Yunanistan'ı unutun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'de ithalat artarken Yunanistan'ı unutun

Çin'de ithalat artarken Yunanistan'ı unutun
refid:14538474 ilişkili resim dosyası

Goldman Sachs analistlerinden Jim O'Neill borç krizi içinde boğuşan Yunanistan için tartışmalı bir değerlendirme yaparak, Çin'de ithalat artışı varken Yunanistan endişesinin çok şeyi değiştirmeceğini söyledi.

O'Neill, Çin'in bir yıldaki ithalat performansıyla, küresel ekonomiye Yunanistan'ın ekonomik büyüklüğünün bir buçuk katı oranında katkı sağlayacağını, bu nedenle Yunanistan'daki sorunların dünya ekonomisini çok yakından etkilemediğini söyledi.

 

Jim O'Neill, müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Yunanistan'ın yaşadığı finansal darboğaza rağmen, bu ülkeden kaynaklanan endişelerin küresel ekonomi ve hatta Avrupa ekonomisine dahi zarar vermeyeceğini belirtti. Euro'nun  diğer para birimleri karşısında değer yitirmesi, ihracattaki rekabet gücünü artırarak Avrupalı ekonomilere aslında fayda sağlayabilir.

 

O'Neill notunda, "Yunanistan'ı haritadan tamamıyla silebilirsiniz, ancak Çin ithalattaki performansıyla bir yıllık süreçte Yunanistan'ın bir buçuk kat daha fazla katkı sağlayabilir" dedi.

 

3 AYDA 480 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT

 

Ekonomistin tartışmaları sözlerinin arkasında ise, Asya devinin üç aylık dönemde gösterdiği 120 milyar dolarlık ithalatın büyük etkisi bulunuyor. Çin'in gösterdiği bu üç aylık performans bir yıla yayılarak hesaplandığında ortaya çıkan 480 milyar dolarlık ithalat, Yunan ekonomisinin büyüklüğünün bir buçuk katına denk geliyor.

 

Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme için uzun zamandır olumlu beklentiler içinde olan ekonomist, Çin'in geçen sene Mart ayında 71.9 milyar dolar olan ithalatının bu sene aynı dönemde 119.4 milyar dolara çıktığına işaret etti. Geçen seneki rakamın beklenmedik şekilde düşük geldiğini hatırlatan O'Neill, yine de ithalattaki artışın 47.5 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

 

O'Neill, bu durumun ortaya çıkmasında düşük baz etkisinin bulunduğunu ve talepteki gerilemenin Çin'in ithalatının bir yıl boyunca bu şekilde artış göstermesini zorlaştırdığını söyledi. Ancak ekonomist, ithalat eğer bu şekilde sürebilirse bir yıl içinde yeni bir Endonezya, İsveç ve Türkiye yaratılabileceğini belirtti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle