Gündem Haberleri

  Çin'de iki Tibetli kendini yaktı

  AA
  14.08.2012 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Çin'in Siçuan eyaletinde 2 Tibetlinin kendini yakması üzerine başlayan olaylarda Tibetli göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 1 kişinin öldüğü öne sürüldü.

  ABD'deki Hür Asya Radyosu, Siçuan eyaletine bağlı Aba bölgesinde 2 Tibetlinin, Çin'in getirdiği dini kısıtlamaları protesto etmek için dün gece kendini yakmalarının ardından protesto gösterileri düzenlendiğini duyurdu.

  Radyonun, Aba bölgesinden ismi gizli kalmak koşuluyla konuşan bir Tibetliye dayanarak verdiği haberde, protesto gösterilerinde 1 Tibetlinin gösteriye müdahale eden polislerce dövülerek öldürüldüğü belirtildi Ancak olayın ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmedi.

  Haberde gösterilerin, Lungtok adlı bir rahip ile Taşi adlı başka bir Tibetlinin kendilerini yakmalarının ardından başladığı kaydedildi.

  Olayın ardından, Budistler için manevi önemi bulunan Kirti Manastırı'na ev sahipliği yapan bölgenin polislerce sarıldığı ancak protesto gösterilerinin önlenemediği bildirildi.

  Radyo, kendilerini yakan Tibetlilerin Çinli güvenlik güçlerince hastaneye kaldırıldıklarını ancak durumları hakkında bir açıklamada bulunulmadığını duyurdu.

  Aba polis merkezinde telefona cevap veren bir kadın memur ise olayları yalanladı. İsmi gizli kalmak koşuluyla konuşan kadın memur, bölgede kendini yakma eylemcinin olmadığını ve polislerle bölgede yaşayan Tibetliler arasında çatışma çıkmadığını belirtti.

  Aba bölgesinde son birkaç yıl içinde onlarca kişi, Çin yönetimince uygulanan dini kısıtlamaları protesto etmek amacıyla kendini yaktı.

  Çin'de 2009 yılından beri, en az 17'si Kirti Manastırı'ndaki rahipler veya eski rahipler olmak üzere 55 kişi Çin yönetimini protesto etmek amacıyla kendini yaktı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı