GeriGündem Çin'de hisse arzına büyük ilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'de hisse arzına büyük ilgi

Çin'de hisse arzına büyük ilgi
refid:15183146 ilişkili resim dosyası

Tarihin en büyük hisse arzıyla 23 milyar dolardan fazla para toplamayı hedefleyen Çin'in en büyük üçüncü bankası Agricultural Bank of China'nın (AGBANK) halka arzı, yerli ve yabancı yatırımcılardan büyük ilgi görüyor.

ÇİN'DEKİ HALK ARZ İÇİN KUYRUKLAR OLUŞTU- FOTO GALERİ

 

AGBANK, bu halka arzla Çin'de devlet kontrolünde olan ve halka açılan dördüncü büyük banka olacak. ABC'nin hisse satışından 23.2 milyar dolar elde ederek, Ekim 2006'da borsaya açılan Industrial and Commercial Bank of China'nın 22 milyar dolarlık rekorunu kırması bekleniyor.

 

İlk talep toplama döneminde büyük yatırımcılardan önemli ölçüde talep gören halka arza, küçük yatırımcılar da büyük ilgi gösterdi. Bankanın Hong Kong'taki şubelerinin önünde halka arzla ilgili tanıtıcı broşür almak isteyen küçük yatırımcılar uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Hisse arzı hem 15 Temmuz'da Şanghay Borsası'nda hem de bir gün sonrasında Hong Borsası'nda gerçekleştirilecek. Banka Şangay Borsası'ndaki halka arzdan 13.1 milyar, Hong Kong'taki halka arzdan ise 10.1 milyar dolar toplamayı planlıyor.  

 

Katar, Kuveyt, İngiliz, Hollanda, Avustralya ve Singapur'dan pek çok şirketin bankadan milyarlarca dolarlık hisse alacağı belirtiliyor. 

 

Banka 2009'da kârlılığını bir önceki yıla göre daha da artırarak 9.5 milyar dolara çıkarmıştı. 

        

Yorumları Göster
Yorumları Gizle