Gündem Haberleri

  Çin'de fırtına ve toprak kayması can aldı

  AA
  22.07.2012 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Çin'i etkisi altına alan fırtınanın neden olduğu şiddetli yağışlar ve bundan dolayı meydana gelen toprak kayması sonucu başkent Pekin ile ülkenin çeşitli bölgelerinde 20 kişi öldü.

  Çin resmi haber ajansı Şinhua, son 60 yılın en şiddetli yağışını alan başkent Pekin'de, evlerin çatılarının çökmesi, yıldırım çarpması ve devrilen elektrik direkleri nedeniyle 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

  Şinhua'nın haberinde, ülkenin batısındaki Siçuan kentinde yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymasında 4 kişinin, kuzeydeki Şanşi kentinde ise yağmur nedeniyle taşan bir nehrin sularına kapılan bir kamyonda bulunan 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Şiddetli fırtınanın ağaçların devrilmesine yol açtığı Pekin'in bazı bölgelerinde arabalar ve otobüslerin sular altında kaldığı belirtildi.

  Şinhua ajansı, ayrıca Pekin'in bazı kesimlerinde yaşayan 14.500 kadar kişinin tahliye edildiğini kaydetti.

  Havaalanı yetkilileri, Pekin havaalanında yağışlar nedeniyle 229 iç hat ve 14 dış hat seferinin iptal edildiğini, ayrıca seferlerde yeni gecikmelerin olacağını duyururken, Beijing News gazetesi iptal edilen ve ertelenen seferler nedeniyle dün 23.30'dan beri 80 bin yolcunun havaalanında mahsur kaldığını duyurdu.

  Çinli meteoroloji yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, gelecek 24 saatte Çin'in kuzeydoğusunda yer alan Tianşin kenti, İç Moğolistan, Siçuan, Yunnan, Guangdon ve Hainan kentlerini içine alan bölgede yeni fırtınalar beklendiği uyarısında bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı