Gündem Haberleri

  Çin'de çocuk ticareti: 802 kişi tutuklandı

  AA
  06.07.2012 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Çin'de çocuk ticareti yaptıkları şüphesiyle 802 kişi tutuklandı. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, ülkenin 15 eyaletinde düzenlenen operasyonda, 802 kişi tutuklandı, 181 çocuk kurtarıldı.

  Açıklamada, operasyonda çocuk ticareti yapan iki çetenin çökertildiği ve tutuklananlar arasında çete liderlerinin bulunduğu belirtildi.

  Bakanlık, ulusal operasyonun, yerel polisin Çin'in kuzeyinde Hebey vilayetindeki bir klinikte çocuk ticareti yapıldığına ilişkin bulgular elde etmesinin ardından başlatıldığını bildirdi.

  Basında yer alan haberlerde, çocuklarını satmak isteyen ailelerin, söz konusu klinik vasıtasıyla potansiyel alıcılar bulabildiğini yazmıştı.

  Çin'de çocuk ticareti büyük bir sorun. Ülkede, kentlerde çiftlerin tek çocuk, kırsal kesimdekilerin de ilkinin kız olması durumunda iki çocuk yapmasına izin veriliyor.

  Çin'de çok sayıda bebek, çocuk ticareti için kaçırılıyor, bunun yanı sıra yoksul aileler bakamadıkları ya da kız çocuk istemedikleri için bebeklerini satıyorlar.

  Resmi basında yer alan haberlere göre, çocuk ticareti yapanlar, kız bebeği 30 ve 50 bin Yuan'a (8 bin ila 16 bin TL), erkek bebeği de 70 ve 80 bin Yuan'a (20 bin ila yaklaşık 30 bin TL) satıyor.

  Çin'de geçen yıl kaçırılan veya aileleri tarafından satılan 8 binden fazla bebek kurtarıldı.

  Ülkede çocuk ticareti yapanlara sıklıkla idam dahil olmak üzere ağır cezalar veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı