Gündem Haberleri

  Çin'de büyüme daha ne kadar sürecek?

  Reuters
  13.11.2009 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Reuters, istikrarlı gelişme için yıllık yüzde 8 oranında büyümeyi yakalaması gereken Çin'in, şimdilik bu amaca ulaştığı ancak bunu daha ne kadar sürdüreceği sorusuna cevap aradı.

  Reuters haber ajansı tarafından yayımlanan haber analizde, bir sene önce 4 trilyon yuan (586 milyar dolar) yatırım teşviki ile ekonomisindeki büyümeyi iyice hızlandıran Çin’in, büyüme için agresif politikasına devam ettiği belirtildi.

   

  Analizde, bazı analistlerin 2009 için yüzde 8 büyüme öngörürken ve Çin'in bu oranı şimdiden yakaladığına işaret edildi. Reuters, Çin'in 2010 için ise yüzde 10 büyüme sağlayarak Japonya’nın dünyanın en güçlü ikinci ekonomisi unvanını ele geçirmeyi amaçladığının da altını çizdi.

   

  Ancak, Çin küresel büyümeye ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’dan daha fazla katkı yaparken, Batılı analistler ülkenin çok yatırım, çok tasarruf ve az tüketim politikası ile bu gidişatını sonsuza dek sürdüremeyeceği görüşünde.

   

  İSTİKRARLI BÜYÜME DEVAM EDİYOR

  Reuters, Çin için oluşabilecek riskin, bir zamanlar ABD için geçerli olan uzun süreli gevşek politika izlemek olduğunu belirtti. Çin şu anda sürdürdüğü politikasını değiştirmek istemezken, bu konuda Maliye Bakanı Xie Xuren konuyla ilgili, “Küresel ekonomik krizde halen belirsiz olan birçok faktör var, bu yüzden tüm ülkeler makroekonomik politikanın düzeni ve sürekliliğinden kopmamalı” açıklamasında bulundu.

   

  Bununla birlikte, Uluslararası Para Fonu (IMF) Pekin bürosu yetkililerinden Tarhan Feyzioğlu “Artık hızlı kredi büyümesinin yavaşça azalmaya başlayacağı dönemdir” açıklamasında bulundu.

   

  Reuters, enflasyonu durdurmak adına frene basanın genelde merkez bankaları olduğunu ancak Çin için bu durumun farklı gerçekleştiğini belirtti. Feyzioğlu “Çin için geçerli olan muhtemel risk, aşırı yatırım ve aşırı kredi büyümesi ile aşırı kapasite doğması ve kredilerin işlevsiz hale gelmesi ile finans sisteminin zayıflaması” açıklamasını yaptı.

   

  BALON PİYASA TEHLİKESİ

  Reuters, sadece Çin değil, Asya ülkeleri için tehlikenin kredi bolluğunun varlıklar üzerinde, özellikle gayrimenkul fiyatları ve hisse senetlerinde yaratabileceği karmaşa olduğunu ileri sürdü.

   

  Yoğun şekilde verilen krediler sadece Çin değil tüm Asya ülkelerinde tehlike nedeniyken, özellikle gayrimenkul ve hisse senedi piyasalarında yaşanabilecek fiyat balonları yaratabilir.

   

  Haber analizde, oluşabilecek bir fiyat balonunun izlenen politika sonucu ortaya çıkabilecek tüm olumsuzlukları birkaç sene içinde daha da kötü duruma getirebileceği belirtildi. Gelecek için beklentilerin Pekin’in içine düştüğü ikilemin altını çizdiğini ifade eden Reuters, yuanın değerini düşük tutmak için para politikasına bağlı kılınan konut piyasasının ödeme ve ipotek kurallarının gevşetilerek yönlendirebileceğini, diğer yandan Çin’in daha güçlü bir ekonomisi olmasına rağmen ABD’nin sıfır faiz politikasını benimsediğini belirtti.

   

  Analizde ayrıca, Çin’in döviz kurunu nasıl belirleyeceğini gelecek seneki politikasının göstereceği, ABD’nin ise daha güçlü bir yuan için mücadelesini sürdüreceğini ifade etti. Haber analizde ABD’nin çelikten tekerleğe kadar Çin’in düşük fiyatlı ithalatına yönelik koruyucu politikasını izleyemeye devam edeceğine ve Brezilya’nın da Çin’in sabit döviz kurundan şikâyetçi olduğuna da değinildi.

   

  2010 İYİ, 2011 KÖTÜ MÜ OLACAK?

  Çin ihracatını göz önünde bulundurarak yuanın değerlenmesine göz yumamazken, ABD de faiz oranları artmadan kendi faiz oranının artmasına da riskli parayı arttırabileceği ve likidite fazlasının piyasadan çekilmesini önleyebileceği için razı değil.

   

  Çin faizleri yükseltmek için beklemeye devam ettikçe, ülkeye daha fazla sermaye girecek çünkü ülkenin sahip olduğu güçlü ekonomik temeller ve en nihayetinde  döviz kurunu arttırma olasılığı yatırımcıların ilgisni çekiyor.

   

  Reuters, halen Batı’dan Çin’e gelecek olan çok sayıda yatırım olduğunu ve bu artış sürdükçe Çin’in gelecek senenin ortalarından itibaren yuanın değer artışına izin verebileceğini öne sürdü. Haber analizde yuanda artış beklenmesine rağmen bunun fazla olmayacağı çünkü enflasyon kontrol altında oldukça Çin Merkez Bankasının politikasını fazla esnetmeyeceği belirtildi.

   

  Reuters, Çin’in ilerideki politikasının yayılma eğilimi gösterebileceğini, 2010 senesinin ekonomik gelişim adına olumlu geçebilecek olmasına rağmen 2011'i sorun yaratabilecek bir yıl olduğunu vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı