Gündem Haberleri

  Çin'da yağan kar kuraklık endişesini dindirmedi

  EkoNet
  10.02.2011 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Çin'de yaşanan kuraklığın gıda fiyatlarını daha da yükselteceği korkusu uzun zamandır beklenen kar yağışıyla kısmen azaldı ancak dinmedi. Pekin yönetimi de maliyeti 1 milyar doları bulacak önlemler almaya hazırlanıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Pekin Çarşamba günü açıkladığı önlemlerle, son 60 yılın en sert kuraklığına karşı savaş açtı. Bir milyar doları bulacak maliyete sahip önlemler kapsamında, suyun yönlendirilmesi ve acil durum barajlarının inşası gibi adımlar da bulunuyor.

   

  Çin Başbakanı Wen Jiabao dün alınacak önlemlerle ilgili yaptığı açıklamada, buğdayın taban fiyatını artırma, kuraklığa karşı geliştirilen teknoloji alımına sübvansiyon ve sulama için ek fon ayrılması gibi adımlardan bahsetti.

   

  Çin'in devlet kontrolündeki China Daily gazetesinin haberine göre, Çin'in kuzeyindeki yağış miktarının önemli oranda normal seviyelerin altında kalacağı ve büyük nehirlerin çoğunun da su miktarının önemli oranda düşeceği belirtildi.

   

  YAĞAN KAR YETERSİZ

   

  Alınan önlemlerin yanı sıra uzun zamandır yağmur bekleyen bölgeler bugün kar yağması yüzleri biraz güldürdü. Ancak, yağan kar miktarının düşük olması endişeleri gidermezken, kış buğdayı hasadına yönelik endişeleri ortadan kaldırmadı.

   

  Dünyanın en fazla buğday tüketimi gerçekleştiren ülkesinin ana üretim bölgelerinden Shandong, Henan, Hebei, Anhui, Shanxi, Shaanxi, Gansu ve Jiangsu'da Ekim ayından beri yağış görülmüyordu.

   

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü de kuraklığın Çin'deki buğday fiyatlarını yükselttiği yönünde uyarı yapmış ve ülkenin açığı kapatmak için ithalata yönelmesinin gıda krizini ağırlaştırabileceğini belirtmişti. Buğday fiyatları uluslararası piyasalarda Kasım ortasından beri yüzde 35 oranında artış gösterdi.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı