GeriGündem Cinayetten sonra Türkiye’de durum daha iyi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinayetten sonra Türkiye’de durum daha iyi

Cinayetten sonra Türkiye’de durum daha iyi
refid:13077165 ilişkili resim dosyası

Her yıl Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen kitap fuarına bu yıl onur konuğu olarak davet edilen Rakel Dink, eşi Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra ilk kez diasporayla buluştu.

Rakel Dink’e ailenin avukatı Fethiye Çetin de eşlik etti. Hrant Dink anısına bir sandalyenin boş bırakıldığı toplantıda, Hrant Dink’in Kumkapı’daki Bezciyan Ortaokulu’ndaki Fransızca öğretmeni Ayda Tanıkyan, “Artık öğretmenler öğrencilerini gömmesin” dedi. Duygusal konuşmalar sırasında sık sık gözleri dolan Rakel Dink ise eşinin yaşarken zaman zaman ters düştüğü diaspora temsilcilerine Türkiye’nin değişmeye başladığını söyledi ve şöyle konuştu:

Yaşatan Türkler de var

“Eşim ‘Sadece öldüren değil yaşatan Türkler de var’ anlamında, övünebilecekleri noktaları insanlara hatırlatalım, istedi. Agos’un yayına başladığı 13 yıl önce ile şimdiki Türkiye çok farklı. Cinayetten sonra Türkiye’de durum daha iyi. Türkiye’de tek yönlü bir eğitimle alışmışlar beyinleri yıkamaya. Eşim beyinlerimizde oluşan o zincirleri koparmak için mücadele etmek istedi. Haksızlığa karşı koyma içgüdüsüyle yazıyordu ve insanlarla diyalog kurarak, gerçeği anlatmaya çalışıyordu. Alışılmışın dışına çıkıyordu. Hem diliyle, hem davranışıyla vicdanlara hitap ediyordu.

Tanısalardı öldüremezlerdi

Onu tanıyıp da sevmeyen kimseyi tanımıyorum. Bakmayın onu öldürmüş olanlara, göz göze gelmiş olsalar öldüremezlerdi. Hem babalarımıza hem yaşadığımız ülkeye karşı sorumluluğumuz hem de insanlığımıza karşı sorumluluğumuz Agos çizgisinde devam etmek. Bütün projelerdeki amacımız, diyalog ve konuşulmayanları konuşmaya alıştırmak, duymaya alıştırmak. Hrant’ın kendisi yok ama o, yaptıkları söyledikleriyle yaşıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle