GeriGündem Cinayette hata ve kusurum yüzde 21
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinayette hata ve kusurum yüzde 21

Cinayette hata ve kusurum yüzde 21
refid:18139869 ilişkili resim dosyası

Hrant Dink’in katil zanlısı olarak yargılanan Ogün Samast dün iki kez hâkim karşısına çıktı.

Savcının kendisi hakkında bildirdiği görüşte usul hataları olduğunu savunan Samast, cinayetteki hata ve kusurunun yüzde 21 olduğunu söyledi.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı olarak yargılanan Ogün Samast’a, Dink Ailesi’nin avukatı Günay Dağ, cinayete karışanlar varsa itiraf etmesini, böylelikle etkin pişmanlık yasasından faydalanıp cezasında büyük oranda indirime gidileceğini söyledi. Ogün Samast bunun üzerine “Tüm bildiklerimi anlattım” dedi. Samast, cinayetteki hata ve kusurunun yüzde 21 olduğunu söyledi.
Ogün Samast, İstanbul 2’nci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nin terör örgütü üyeliği ve tasarlayarak adam öldürme suçlarından ayrı ayrı yargılanmasına karar vermesinin ardından dün iki kez hâkim karşısına çıktı. Saat 10.30’da Gülhane’deki İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirilen Ogün Samast ilk olarak örgüt üyesi suçlamasıyla mahkemeye çıktı.

4 kişi daha vardı

Mahkeme salonuna yerleştirdikleri perde üzerinden görüntülerle sunum yapan Dink Ailesi’nin avukatı Fethiye Çetin, Samast kaçarken olay yerinde şüpheli olarak dolaşan iki kişinin inşaata girişini gösterdi. Çetin bu kişilerden birinin Osman Hayal olduğunu iddia ederek, “Olay yerinde dolaşan 4 kişi bulunuyor. Yaptıkları telefon görüşmelerinin baz istasyonlarına düşen numaralardan tespit edilebilirdi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bunu diğer operatörlere sordu. Sonunda “Kayıt bulunamadı” şeklinde bir yazı geldi. Cinayet mahallinde 4 kişi şüphelidir. Bu görüntüler cinayetin son derece planlı ve organize işlendiğini gösteriyor” dedi. Görüntüleri izleyen Ogün Samast, görüntülerin bozuk olduğunu söyleyerek “Ben olduğum bile belli değil. Ben diğer kişileri nereden tanıyayım. Görüntüler çok bozuk” diye konuştu.

Adli Tıp isteğine ret

Ogün Samast saat 13.30’da ise tasarlayarak adam öldürme suçundan ikinci duruşmaya alındı. Fethiye Çetin ilk duruşmada izlettirdiği görüntülere atıf yaparak, “Karşı taraf görüntüleri inkar ediyor ama biz orada görülen inşaatın sahibini bulduk. Görüntülerdeki iki kişiyi gösterdik. İnşaatta hiç çalışmadığını söyledi. Ancak Ogün Samast kaçarken bu iki kişi arkasından bakıyor, daha sonra inşaata giriyorlar. Ayrıca bilirkişi kaçanın Ogün Samast olduğunu daha önce tespit etmişti” dedi.

Bunun üzerine söz alan Ogün Samast’ın avukatı Levent Yıldırım, “Biz bu rapora itiraz etmiştik ancak mahkeme kabul etmemişti. İsterseniz görüntüleri Adli Tıp Kurumu’na gönderin” diye yanıt verdi. Mahkeme Levent Yıldırım’ın bu talebini ikinci kez reddetti.

Garipoğlu’nun cezası

Ogün Samast duruşmada 12 sayfalık yazılı savunmasını da mahkeme heyetine sundu. Samast bazı Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve AİHM kararlarını örnek göstererek savcının kendisi hakkında bildirdiği görüşte usul hataları olduğunu iddia etti. Samast ayrıca cinayetteki hata ve kusurunun yüzde 21 olduğunu, kusurun yüzde 79’undan ise diğer etkenlerin sorumlu olduğunu savunarak, “Benden en üst sınırı isteyen sayın savcımın (Cem) Garipoğlu adlı cinayet zanlısına isteyeceği cezayı merakla bekliyorum” dedi.

Bomba arandı
/images/100/0x0/55eb0c5cf018fbb8f8a7a882


AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın sanığı Ogün Samast dün Gülhane’de bulunan İstanbul Çocuk Mahkemesi’ne getirildi. Daha önce yapılan bomba ihbarları nedeniyle, sabah saatlerinden itibaren adliye binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Samast’ın adliyeye girişinden önce jandarmaya ait özel eğitimli bomba arama köpeği “Rehber”, bina içinde ve mahkeme salonunda arama yaptı. Sinyal kesici jammer’ın da kullanıldığı güvenlik önlemlerinde basın mensuplarının görüntü almaması için de çaba harcandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle