Gündem Haberleri

  Cinayet nedeni öfke patlaması

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  27.10.2008 - 18:17 | Son Güncelleme:

  RİZE Valisi Kasım Esen, kentte işlenen cinayetlerin yüzde 80’inin akrabalar arasındaki ani öfke patlamasından kaynaklandığını söyledi.

  Son aylarda kentte yaşanan cinayet olaylarını değerlendirmek amacıyla basın toplantısı düzenleyen Rize Valisi Kasım Esen, Rizeliler’in öfkelerini kontrol edemedikleri için suç işlediklerini söyledi. Esen şöyle konuştu:

  “Rizeliler fazla gururlu ama içi dışı bir insanlardır. Öfkelenen bir Rizeli karşısında 3- 5 dakika sabredilirse dünyanın en güzel insanıyla karşılaşılabilir. İlimizde bir gün arayla iki cinayet gerçekleşti. İkisinin de ani öfke patlaması sonucu meydana geldiğini görüyoruz. Rize’de meydana gelen suçların büyük bir bölümü de zaten ani öfke patlaması sonucunda işleniyor. İnsanlar planlı, programlı, tasarlayarak cinayet işlemiyorlar.”

  Vali Esen, istatistiklere göre de akrabalar arasında çok suç işlendiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Rize’de işlenen suçların yüzde 80’i ya aile içinde ya da akrabalar arasında oluşuyor. Valilik olarak aile içi iletişimin artırılması, kültür, turizm ve spor faaliyetlerinin tabana yayılması ve kadınlarımızın eğitim birimleri aracılığı ile meslek içi eğitimlerden geçirilmesi konularında çalışarak suçla mücadele politikası geliştiriyoruz. Ama bunlar bugünden yarına netice verecek konular değil. Ancak uzun zamana yayılacak çalışmalardır.”

  ÇAY SEZONU BİTİNCE SUÇLAR DA ARTIYOR

  Çay sezonu bittiğinde insanların işi gücü azalınca suçlarda artış görüldüğünü vurgulayan Esen şöyle devam etti:
  “22 Temmuz seçimlerinde ülke geleninde asayiş olayları artarken Rize’de düştü. Bu da Rizeli'nin siyasete olan ilgisinden kaynaklandı. Bu sebeplerle biz eğitim kampanyasını kahvelerden başlattık. Ani öfkelenen bir insanın siz öfkesini yatıştıramazsınız. Ancak biz hemşehrilerimize şunu tavsiye ediyoruz; eğer bir yakınınız size öfkelenirse siz onun öfkesi yatışıncaya kadar sakin olun. Ona cevap vermeyin. Biz memurlarımıza da bunu tavsiye ediyoruz. Rizeli insanı onurlu ve gururludur. Eğer Rizeli’ye onur ve gururunu incitecek şekilde yaklaşırsanız tepki ile karşılaşırsınız.”
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı