Gündem Haberleri

  Cinayet krizdenmiş

  Salim UZUN / ANTALYA
  14.11.2017 - 22:45 | Son Güncelleme:

  FİNİKE Kızılcık Yaylası’ndaki dağ evlerinde katledilen çevreci çift Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu cinayeti ile ilgili hazırlanan 15 sayfalık iddianamenin detaylarına Hürriyet ulaştı. Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede; korkunç cinayetin ayrıntılarına ilişkin şok yaratan rapor ve ifadeler yer aldı.

  YAĞMA VE CİNAYET SUÇLAMASI

  Büyüknohutçu çiftinin kızları Elif, Emine ve Naciye Zeynep Büyüknohutçu’nun müşteki olduğu iddianamede, Alanya Cezaevi’nde intihar eden katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç, kasten öldürme, birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahlı yağmayla suçlandı.

  DETAYLI DELİLER

  İddianamede; müşteki, şüpheli, tanık beyanları, otopsi tutanakları, olay yeri inceleme raporları, kriminal raporlar, TİB ve SGK kayıtları ile banka hesap bilgileri delil olarak gösterildi. Deliller arasında ayrıca arama ve el koyma kararları da yer aldı.

  Cinayet krizdenmiş

  MORFİN-KODEİN-EROİN

  İddianamedeki en dikkat çekici ayrıntılar tutuklandıktan sonra cezaevinde intihar eden katil zanlısı Ali Yamuç’la ilgili rapor ve ifadelerde yer aldı. İntihar sonrası Yamuç’tan alınarak Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı’na gönderilen kıl örneğinde morfin, kodein ve eroin metoboliti 6-MAM bulundu.

  4 AYRI OCAKTA ÇALIŞMIŞ

  Fatma Yamuç’tan alınan kan örneğinde morfin, idrar örneğinde kodein, eroin metoboliti 6-MAM bulundu. İddianamede karı-kocanın uzun süredir (10 yıl) uyuşturucu kullandığına vurgu yapıldı. SGK dökümlerinde ise Ali Yamuç’un 4 ayrı taş ocağında çalıştığı, son çalıştığı turizm firmasından uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle çıkarıldığı tespit edildi.

  HIRSIZLIK PLANLAMIŞ

  İddianameye cinayetten önce yaşanan olaylara ilişkin detaylar da girdi. Şüpheli Ali Yamuç’un cinayetten birkaç gün önce Büyüknohutçu çiftinin evinde hırsızlık yapmayı planladığı, bu kapsamda bölgede çıkan yangını ilk olarak çifte haber vererek evin boşalacağını düşündüğü fakat amacına ulaşamadığı vurgulandı.

  ‘O AKŞAM KRİZDEYDİM’

  Zanlı Ali Yamuç’un cinayet gününe ilişkin anlatımlarında kan donduran ifadeler yer aldı. Yamuç, olay gününü şöyle anlattı: “(…)Köpekler beni görünce havlamaya başladı, kapı açıldı. Kapıdan Ali amca çıktı. Feneri benim olduğum yere tuttu. Ben de bir an panikle kaçayım mı, durayım mı derken onun olduğu yöne doğru ateş ettim. ‘Aman Allah’ diyerek evin içerisine girdi. Tanışıklığımız olmasına rağmen yoluma neden devam etmedim bilemiyorum. Eşimin de dediği gibi o akşam krizde idim.”

  ÇAMAŞIR SUYUYLA TÜFEĞİ SİLMİŞ

  “Olay sırasında sadece sağ elimde eldiven vardı. Onu kullanmamın sebebi tüfekte parmak izi bırakmaması amacıylaydı. Sol elimde yoktu. Cinayetten sonra eve geldim. Evin dışına eşyaları bıraktım. Eşime ait olan bir tişörtü ACE (Çamaşır suyu) ile ıslatıp tüfeği sildim. Sonra eldiveni yaktım.

  ‘KARIMI ESRAR ALMAYA GÖNDERDİM’

  “(…)Eşimin olayla ilgili dahli yoktur. Krize girdiğim için kendisine verdiğim para ile esrar alması için gönderdim. Olay benim uyuşturucu krizine girmem sebebiyle sonunu düşünmeden, kontrolsüzce gelişen cinayet olayıdır. Çok pişmanım, keşke böyle bir olay yaşanmasaydı.”

  ‘ÇİRKİN’İN İLGİSİ YOK’

  Ali Yamuç’un ikinci kez alınan ifadesinde ortaya çıkan ‘çirkin’ lakaplı şahısta iddianamede yer aldı. Çirkin lakaplı kişinin 62 yaşında, hayvancılıkla uğraşan, otomobili olmayan M.D. isimli şahıs olduğu, yapılan detaylı soruşturmada ise M.D.’nin cinayet olayı ile ilgili hiçbir ilgisinin olmadığının tespit edildiği belirtildi.

  ‘OĞLUN BÖYLE ADİ BİRİSİ’

  İddianamede; Ali Yamuç’un intihar öncesi eşi, annesi ve Hakan Akça’ya hitaben yazdığı veda mektuplarındaki ifadelere de yer verildi. Yamuç, eşine yazdığı mektupta, “Uyuşturucu müptelası bir adamdım. Beni hep sevmeye gayret gösterdin” derken, annesine yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı: “Hayatım hep yanlışlarla geçti. Bu cinayet olayını da hiç kimsenin baskısı altında değil, eroin krizine girdim ve adamların evinden 3 kuruş para çıkar umudu ile yaptım. Uyuşturucu alabilmek için. İşte senin oğlun böyle adi birisi anne.”

  SAVCILIK: AZMETTİREN YOK

  Savcılık makamı, adli tıp raporları, veda mektupları ve ifadeleri göz önüne alarak kasten öldürme olayını azmettiren kişi ya da kişilerin olmadığına kanaat getirirken, iddianamenin değerlendirme bölümünde ise intihar eden cinayet zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç’un yargılanması talep edildi.

  ‘KAPIYI KİLİTLEME KADIN DAVRANIŞI’

  Sonuç bölümünde şöyle dendi: “Cinayet olayından hemen sonra tüfeği kullanan Ali Yamuç tarafından kapının kilitlenmesinin olayın paniği ile mümkün görülmediği, kapı kilitleme eyleminin kadın davranış modelini çağrıştırdığı, Fatma Yamuç’un olayın gerçekleşmesi sırasında şüpheli Ali Yamuç ile birlikte hareket ettiği anlaşılmakla şüphelinin yargılamasının mahkemenizce yapılarak cezalandırılması talep olunur.”

  KOĞUŞ ARKADAŞI İFADE VERMİŞ

  İddianamede; cinayet zanlısı Ali Yamuç’la arkadaşlık yapan hükümlü E.G.’nin intihar olayı sonrası ifade vermek isteği belirtilerek şu ayrıntılara yer verildi: “E.G.’nin Ali Yamuçla samimi olduğu, cinayetle ilgili işlettiren kişinin Ankara Polatlı’da taş ocağı şubesi olan birisi olduğunu, toplamda 1 milyon liraya anlaştığını, bu paranın 900 bin lirasını aldığını, almış olduğu parayla babasının kumarda kaybettiği evlerini geri aldığını söylediği(…)”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı