GeriGündem Çin yuanı daha esnek hale getirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin yuanı daha esnek hale getirecek

Çin yuanı daha esnek hale getirecek
refid:15077499 ilişkili resim dosyası

Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son ekonomik gelişmeler ışığında, Çin'in ödemeler dengesinin durumu göz önünde bulundurulduğunda, bankanın döviz kuru rejiminin geliştirilmesine ve yuanın döviz kurunun esnekliğinin artırılmasına karar verildiği belirtildi.

Küresel ekonominin aşama aşama toparlandığı ifade edilen açıklamada, Çin ekonomisindeki düzelmenin, artan ekonomik istikrarla birlikte daha kararlı hale geldiğine dikkat çekildi. 

 

Çin'in dış ticaretinin daha dengeli hale geldiğine işaret edilirken cari fazlanın Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla’ya (GSYİH) oranının 2010 yılının başından bu yana gerilediği ifade edildi.

 

Çin, uzun zamandır özellikle ABD'nin ihracat pazarlarında rekabet edebilmek için yuanın değerlenmesine izin verilmesi konusundaki baskısı altındaydı.    

 

Hükümet ve Merkez Bankası, Çinli üreticilere yardımcı olmak amacıyla 2008 yılının sonundan itibaren yuanın değerini, ABD Dolarının karşısında dondurmuştu.

 

STRAUSS KAHN’DAN OLUMLU YORUM   

 

Çin'in para birimi yuanı daha esnek hale getireceğini açıklamasının ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, bu kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 

Strauss-Kahn, yaptığı yazılı açıklamada, kararı memnuniyetle karşıladığını, yuanın daha esnek hale gelmesiyle Çin'in hanehalkı gelirlerinin ve ülke içi yatırımın artacağını düşündüğünü ifade etti.

 

IMF Başkanı Strauss-Kahn, güçlü yuanın, Kanada'nın Toronto kentinde önümüzdeki hafta düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'nde IMF tarafından sunulacak değerlenme raporundaki görüşlerle de paralellik taşıdığını kaydetti.

 

 İsmini vermek istemeyen bir ABD Senatosu yetkilisi ise Çin'in para birimini daha esnek hale getireceğini açıklamasını teşvik edici bulduğunu, ancak bunun Kongre'deki şahinler için yeterli olacağını sanmadığını söyledi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle