Gündem Haberleri

  Çin ‘Yasemin Devrimi’nin’ etkisinden korkuyor

  FT
  21.02.2011 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Çin’de, Pazar günü, Ortadoğu’daki benzer bir “Yasemin Devrimi”nin gerçekleşmesi için yapılan çağrılara, protestoculardan çok polis ve gazetecilerin yanıt verdiği görüldü.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor               

   

  Çin’de 13 şehirde kaynak gösterilmeden yapılan bu çağrılar, internet üzerinden gerçekleşti.

   

  Ülkedeki sansür mekanizması, mesajları önlemek için “Mısır” ve “yasemin” kelimeleriyle yapılan aramaları engelledi. Pazar günü, Pekin’in en yoğun alışveriş bölgelerinden Wangfujing’deki McDonalds önünde, yaklaşık 200 kişi bir araya geldi.

   

  Bununla birlikte, hafta sonu alışverişe çıkanlar, birçok yabancı gazeteci ve kameranın ilgi odağı oldu. Olay yerine gelen çok sayıdaki polis, kuru kalabalığı bölgeden uzaklaştırdı. Sivil polis, orada alışveriş yapmak için bulunduğunu belirten 25 yaşındaki bir öğrenciyi gözaltına aldı.

   

  Şanghay’da ise Halk Meydanı’ndan gösteri yapılması için internet üzerinden mesaj atan dört kişi gözaltına alındı.

   

  Protestocuların uzaklaştırılmasının ardından, polis karakolun yakınında bekleyen kalabalığı “Eve gidip televizyon izleyin” diyerek dağıttı.

   

  İstenilen etkiyi yapmamasına rağmen, gösteri girişimi Çin’de tansiyonun yüksek olduğu bir ana denk geldi. İnsan hakları örgütlerine göre, Şandong eyaletinde ev hapsinde bulunan kör gazeteci Çen Guanceng’in dövülmesi olayını araştıran birkaç savcı, Guançeng ile görüşme yapmalarının ardından gözaltına alındı.

   

  Ayrıca, bazı aktivistler Pazar günkü gösterilerde yer almamaları için uyarıldıklarını belirtti. Cumartesi günü, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Komünist parti liderlerine uyarıda bulunarak, Çin’in “sosyal çatışmaların arttığı bir dönemden” geçtiğine değinmişti.

   

  Çin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da görülen isyanlara benzer ayaklanmalara sahne olmasa da hükümet gıda fiyatları ve konutlarla ilgili sorunlar yüzünden baskı altında.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı