Gündem Haberleri

  Çin ve Rusya'ya Kanada doları çözümü

  Bloomberg
  23.12.2009 - 13:17 | Son Güncelleme:

  Kanada, doların değer kaybetmesiyle elindeki rezervleri çeşitlendirmek isteyen Çin ve Rusya'ya, kendi para birimine yatırım yapması tavsiyesinde bulundu.

  Bloomberg'de yayımlanan bir haber analizde Kanadalı Maliye Bakanı Jim Flaherty'nin sözlerine vurgu yapılarak, değer kaybeden doların, rezervlerindeki payını azaltmak isteyen Çin ve Rusya'ya, Kanada dolarına yatırımı yapması tavsiyesine dikkat çekildi.

   

  Konuyla ilgili görüşlerini Bloomberg'e değerlendiren Kanadalı Flaherty, "Çin ve Kanada'nın, Kanada dolarındaki pozisyonlarını öncekine göre artırmaları benim için şaşırtıcı olmaz" dedi. Flaherty, dünyada güvenilir ülkelerin para birimlerine yatırım yapılacağı görüşünü de savundu.

   

  DOLAR ENDİŞESİ ARTMIŞTI

  ABD doları bu yıl en etkin 16 para biriminden bir tanesi hariç hepsi karşısında değer yitirirken, elinde yüklü miktarda dolar ve bu para birimi cinsinden varlıklar bulunduran Çin ve Rusya gibi ülkelerin endişelenmesine yol açmıştı.

   

  Rusya geçen ay yaptığı açıklamada dolar kuruna olan bağımlılığını azaltmak için Kanada doları alacağı açıklamasında bulunmuştu.

   

  Kanada doları da ABD dolarına karşı değer kazanan para birimleri arasında yer alarak 2009 başından beri yaklaşık yüzde 15 kazandı. Kanada Merkez Bankası ise para birimindeki 'sürekli artışın' ülke ekonomisi için tehlike yaratacağına dikkat çekti.

   

  TİCARET DENGESİNİ DEĞİŞTİRİR

  Bloomberg'teki analizde, özellikle Çin'in bu para birimine ilgisini artmasının ticari dengelerde de değişiklikler getireceği vurgulandı. Bloomberg, Çin'in bu şekilde bir karar almasıyla ABD'nin iki büyük ticari ortağı arasındaki ekonomik bağların gelişeceğine dikkat çekti.

   

  Çin Başbakanı Wen Jiabao, Mart ayında yaptığı açıklamada, zayıflayan doların ellerindeki rezervlerin değerini düşürdüğü gerekçesiyle, ABD tahvillerine yaptıkları yatırımın güvenliği konusunda 'endişeli' olduklarını belirtmişti.

   

  ANİ HAREKETLER TEHLİKELİ

  Flaherty, Kanada dolarının değer kazanmasını yaratacağı riskler konusundaki bir soru için ise hükümetin şirketlere ayak uydurması için yeterli zaman tanımayan 'ani' hareketlerden endişe duyduğunu söyledi.

   

  Ülkenin para birimin değer kazanmasının arkasında ise ekonomik toparlanmayla birlikte faizlerdeki artış kararının ABD'den daha önce geleceği beklentisi yatıyor. Kanada’nın aynı zamanda Orta Doğu'dan sonra en büyük petrol kaynaklarına sahip olmasıyla, dünya altın ve diğer emtia ihracatında büyük paya sahip olması da para birimine olan talepte etkili oluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı