Gündem Haberleri

  Çin: Türkiye ve Rusya Ortadoğu'daki söz hakkını güçlendirmek istiyor

  PEKİN (A.A)
  17.02.2006 - 09:23 | Son Güncelleme:

  Çin Uluslararası Radyosu, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'in Ankara ziyaretiyle ilgili yayımladığı yorumda, “Türkiye ve Rusya'nın, Ortadoğu'daki söz hakkını güçlendirmek istediklerini” iddia etti.

  40'tan fazla dilde yayın yapan resmi radyo, “Hamas diplomatik tecritten kurtulmaya çalışıyor” başlıklı yorumunda, “Türkiye ve Rusya'nın Hamas'la temas politikası izleyerek, ABD ve İsrail ile Hamas arasındaki anlaşmazlıklardan faydalanmayı ve arabulucu sıfatıyla Ortadoğu işlerindeki söz haklarını güçlendirmeyi amaçladıklarını” ileri sürdü.
  Yorumda, Rusya'nın da Hamas'ı davet ettiği hatırlatılarak, ”Türkiye ve Rusya'nın Hamas ve politikasını kabul ettikleri veya destek verdikleri için değil, kendi Ortadoğu stratejileri için Hamas'a zeytin dalı uzattıkları” görüşü savunuldu.

  Yorumda, “Türkiye ve Rusya'nın Hamas liderini davet etmelerinin amacının, yapıcı temas yoluyla Hamas'ın tutumunu yumuşatarak, şiddete son vermesini, İsrail'in varlığını ve iki taraf arasında daha önceki anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini tanımasını sağlamak olduğu” ifade edildi.

  Ayrıca yorumda, “Hamas'ın diplomatik tecrit durumundan kurtulmasının kolay olmayacağı” belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı