GeriGündem Çin seddinin, uzaydan göründüğü doğru mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin seddinin, uzaydan göründüğü doğru mu?

Çin seddinin, uzaydan göründüğü doğru mu?

Çin seddi uzaydan görünüyor mu? Çin seddinin, uzaydan görünen yegâne insan yapıtı olduğu doğru mu? Uzaydan görünebilen insan yapımı yapılar nelerdir?

 Çin Seddi’nin gezegenimize uzaydan bakıldığında görülebilen tek insan yapımı obje olduğu konusu tamamen bir mitten ibaret. Bunun iki sebebi var. Birincisi ve en önemlisi şu: Uzaydan görülebilen birçok insan yapımı dev boyutlu yapı var (bazı büyük havaalanları, geniş ve bol ışıklı otobanlar). İkincisi ise; aslında uzaydan bakıldığında Çin Seddi’nin görülmesinin çok güç olduğu gerçeği. Çünkü güney yarımkürede kalması nedeniyle, güneşten yansıyan ışık, o noktadaki görüntü netliğini bir hayli bozuyor. Hatta çıplak gözle görmeyi bırakalım, çok iyi bir lense sahip olan kamerayla bile Çin Seddi’nin görüntülenebilmesi çok zor oluyor.

 Sonuçta elde edilen görüntüler öylesine belirsiz ki, baktığınızın Çin Seddi mi, yoksa başka bir şey mi olduğuna karar vermek bile güç. Çin Seddi’nin böyle bir üne sahip olmasının ardında çok bariz bir sebep var. Tarihsel olarak bu yakıştırmanın yapıldığı zamanlar, uzay çağı başlangıcının öncesine dayanıyor. Yani aslında tamamen bir varsayım olarak ortaya atılmış. Çin Seddi muazzam uzunlukta bir yapı. Ama bir gerçek var ki; duvarın rengiyle, etrafında onu çevreleyen manzaranın doğal renkleri arasında, onun öne çıkıp, uzaydan rahatça görülmesini sağlayacak oranda bir kontrast da bulunmuyor. Ama bir gün Çinliler bu seddi çok daha çarpıcı bir renge boyamaya karar verirlerse, işte o zaman uzaydan bakıldığında da hemen göze çarpacaktır.

 tarafından hazırlanmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle