Gündem Haberleri

  Çin petrol için Afrika’ya açık çek vermeye hazır

  AFP
  06.11.2009 - 16:51 | Son Güncelleme:

  AFP’de yer alan bir haber analizde, önümüzdeki 10 yıllar boyunca petrol ihtiyacı üst seviyeye çıkacak olan Çin’in bu ihtiyacını gidermek için Afrika’nın lider petrol üreticilerine açık çek vermeye hazır olduğuna işaret edildi.

  Analizde, gelecekteki petrol ihtiyacını şimdiden sağlama almak isteyen Çin’in son olarak Nijerya’ya 30 milyar dolarlık bir teklifte bulunduğu ve Gana ile Angola ülkeleriyle pazarlık aşamasında bulunulduğu belirtildi.

   

  Mısır’da gerçekleştirilecek olan Çin-Afrika İşbirliği Forumu’nda öncelikli konunun petrol olacağını öngören haber analizde, Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun Afrikalı liderler ile önümüzdeki günlerde görüşmelere başlamasının beklendiğine işaret edildi.

   

  NİJERYA ÇIKMAZI

  AFP, Nijerya Devlet Başkanı Umaru Yaradua’nın Royal Dutch Shell başkanı Peter Voser’e yaptığı açıklamada, şu an Amerika’nın petrol ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan Nijerya’nın, petrol ticaretinde eski ortaklarını ön planda tutmak istediğini ilettiğini yazdı.

   

  Haber analizde, Nijerya’nın kaynaklarının 1/6’sını elde etmek isteyen Çin’e direnmeye çalışırken, senelerden beri ülkede faaliyet gösteren Shell, ExxonMobil, Chevron ve Total gibi şirketlerin de uygulanan vergi gibi geçerli petrol yasalarını değiştirmek isteyen otoriteler ile ciddi tartışmalar yaşadığı belirtildi.

   

  Analide ayrıca, bu şirketlerin Nijerya’ya gelecek 5 sene içinde 23 milyar yatırım yapmayı düşündüğünü, diğer yandan Çin devletinin petrol devi şirketi CNOOC, 6 milyar varil petrolü garantilemek için 30 milyarlık teklif ile geldiğini yazdı.

   

  AFP bazı petrol blokları üzerindeki lisansların sürelerinin bir sene daha uzatıldığını, hükümet için zayıf halkanın ise finansal özgürlüğe ulaştırılmak istenen devlet petrol şirketi NNPC olduğu kaydedildi.

   

  YOLSUZLUK SORUNU

  AFP haberinde, NNPC şirketinin yolsuzluktan kıvrandığı ve devlet desteği ile ayakta kalan şirketin iş yapabilmek için yabancı şirketler ile ortak teşebbüs yapmak zorunda olduğu belirtildi. Bu aşamada devreye giren Çin’in büyük teklifinin ise geri çevirmek adına güç olduğu öne sürüldü.

   

  Haberde Petrol bakanı Odein Ajumogobia’nın, Çin’in yaptığı teklifi değerlendirdikleri ancak söz konusu 6 milyar varilin tümünün verilmesinin güç olduğunu, ancak eğer iyi bir teklif olursa Çin’e bazı petrol bloklarını satabileceklerini söylediğine yer verildi.

   

  ÇİN’İN DİĞER HEDEFLERİ

  Çin, Gana’da ise Batı Afrika’da son 10 senede keşfedilen en zengin petrol bölgesi olarak kabul edilen Jubilee petrol yataklarında faaliyet gösteren Amerika merkezli Kosmos Energy şirketinin hisselerinin yüzde 23,5’ini almak için devlet petrol işletmesi GNPC ile masaya oturdu.

   

  Haber analizde satın aldığı Kanadalı petrol şirketi Addax ile Nijerya ve Batı Afrika’da faaliyet gösteren Çin’in SINOPEC şirketinin devlet petrol işletmesi CNOOC ile anlaşarak Angola’ya yöneldiği ve bu ülkede Amerikan Marathon Petrol Şirketine ait petrol bloklarının yüzde 20 hissesini alacakları kaydedildi.

   

  AVRUPA TEMKİNLİ

  Uluslararası bir petrol şirketi için çalışan Afrikalı bir yetkilinin “Çin’in sahip olduğu avantaj çok yüksek paralar teklif edebilmesi. Sonuçta herkes onlarla iş yapmak ister ama petrol blokların satımı o kadar kolay bir konu değil” açıklamasına yer verilen  analizde, Avrupalı yatırımcıların girişimcilere yönelik bakışlarına da dikkat çekildi.

   

  Shell finans yöneticisi Simon Henry “İleride görmekten emin olabileceğiniz tek şey, herkes gibi bizimde yatırımlarımızı koruyacağımızdır” derken, AFP birçok Afrikalı yetkilinin Çinlilerle çalışmaktan hoşnut olmasına rağmen, bazılarının da Çin’in sadece ticari değil, diplomatik güç elde etmeye uğraştığına inandıklarını vurgulandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı