Gündem Haberleri

  'Çin önümüzdeki bir yıl içinde batacak'

  BusinessWeek
  04.05.2010 - 16:41 | Son Güncelleme:

  Krizleri tahmin ettiği için Doktor Kıyamet olarak da tanınan ünlü yatırımcı Marc Faber, Çin ekonomisindeki canlanmanın yavaşlayacağını ve önümüzdeki bir yıl içinde çökeceğini öne sürdü.

   Faber, aynı zamanda bu süreçte hisselerde büyük düşüşlerin görüleceğini ve şu anda konut fiyatlarında yaşanan balonunun patlayacağını söyledi.

  Şanghay borsasının bu yıl 2009’da çıktığı seviyeyi yakalayamadığını söyleyen yatırımcı, Avustralyalı ham madde ihracatçılarının hisselerinin oldukça ağır hareket ettiğini de sözlerine ekledi. 

  Faber aynı zamanda Şanghay World Expo fuarının kesinlikle “hayra alamet olmadığını” söyledi ve bu fuarın Viyana’da 1873 yılında yapılan World Exhibition fuarının ardından yaşanan ekonomik çöküntüyü hatırlattı. 

  Aynı zamanda Gloom, Boom & Doom adlı raporun yayımcısı da olan Faber, bugün Hong Kong’da Bloomberg televizyonuna yaptığı değerlendirmede, “Piyasa bize bir şeylerin yolunda gitmediğini söylüyor… Çin ekonomisi hiçbir engel tanımadan yavaşlıyor. Gelecek 12 ay içinde, ülke ekonomisinin çöktüğünü göreceğiz” dedi. 

  Hong Kong`da işlem gören Çinli firmaların hisse senetlerini izleyen endeks bugün 1.8`lik düşüş yaşarken, Şangay Bileşik Endeksi, bu yıl yüzde 12 düşüş yaşadı.

  ROGOFF DA UYARMIŞTI 

  Faber, bu açıklamalarıyla, ABD’li hedge fon yöneticisi Jim Chanos ve Harvard Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda IMF’nin eski başekonomisti olan Kenneth Rogoff’un daha önce Çin’de yaşanacak olası bir çöküş için yaptığı uyarılara katılmış oldu. 

  Chanos, geçen ay bir röportajında, “Çin cehenneme doğru giden bir yürüme bandının üzerinde” ifadesini kullanmıştı.   

  Rogoff ise Şubat ayında yaptığı bir konuşmada, Çin’in önümüzdeki on yılda Asya kıtasını büyük bir resesyona sürükleyeceğini belirtmişti. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı