Gündem Haberleri

  Çin malı kontraplak ve granite damping soruşturması

  ANKA
  24.02.2006 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye’ye dampingli fiyatlarla ithal edildiği için yerli üretime zarar verdiğine yönelik şikayetler üzerine Çin menşeli granit ve kontraplak ithalatına karşı damping soruşturması açtı.

  Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğinde, yerli üreticiler Granitaş Granit San. ve Paz. A.Ş. ve Silkar Madencilik San. ve Tic. A.Ş’nin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "granit"lerin Türkiye’ye dampingli fiyatlarla ithal edildiği ve bu durumun yerli üretime zarar verdiğini iddia ederek karşı önlem alınmasını istedikleri belirtildi. Diğer bir granit üreticisi olan Doğa Madencilik Endüstri ve Tic. A.Ş. tarafından da desteklenen başvuru üzerine söz konusu ithalata karşı soruşturma açılması kararlaştırıldı.

  Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli "sadece ağaç levhalarından meydana gelen kontrplaklar"ın (kontrplak) ithalatına karşı soruşturma ise yerli üreticiler Bizon Ağaç Sanayi Ticaret A.Ş., TKS- Tosya Ağaç Kap. ve Yonga Levha San. ve Tic. A.Ş., Çağ Orman Ürünleri ve Otom. Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ekol Kontrplak-Taşköprü Tarım Hayvancılık Orman Ürünleri Tekstil Madencilik Tic. Ve San. A.Ş., Dastaş- Demircioğlu Ağaç San. ve A.Ş., Cezmi Akça Kontrplak ve Kereste Fabrikası’nın başvurusu üzerine başlatıldı. Söz konusu firmalar dampingli ithalatın yerli üretim dalına zarar verdiğini ileri sürdüler.

  Bu arada Türkiye’nin 2001 yılından bu yana Çin menşeli Elektrikle çalışan duvar saatlerine uyguladığı dampingi karşı önlemin süresinin 7 Kasım 2006’da, Rusya, Moldova ve Ukrayna menşeli haddelenmiş veya sürekli döküm suretiyle elde edilmiş kütük demir ithalıtan karşı uygulanan önlemin süresinin de 17 Ekim 2006’da dolacağı hatırlatıldı.
  Yerli üreticilerin veya yerli üretim dalı adına hareket eden gerçek veya tüzel kişi ya da kuruluşların, üreticisi bulundukları ürünlerin ithalinde halen uygulanan dampinge karşı verginin kalkması halinde, dampingin ve zararın devam edebileceğini veya tekrarlanabileceğini gösteren yeterli bilgi ve belgelerle birlikte yazılı olarak nihai gözden geçirme soruşturması açılması talebinde bulunabilecekleri açıklandı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı