Gündem Haberleri

  Çin İspanya'ya destek olmaya devam edecek

  Reuters
  04.01.2011 - 13:54 | Son Güncelleme:

  İspanyol El Pais gazetesinde bir makale kaleme alan Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, Çinli liderlerin İspanya’nın finans sistemine güvendiğini ve ülkenin tahvillerini satın almaya devam edeceklerini ifade etti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

   

  Keqiang, “Çin, Avrupa finans piyasalarının uzun vadeli ve sorumluluk sahibi yatırımcılarından biri olmakla birlikte, İspanya’nın en büyük destekçilerinden biri. İspanya ekonomisine güveniyoruz ve ileriki dönemde de bu ülkenin tahvillerini satın almaya devam edeceğiz” diye yazdı.

   

  Çin Başbakan Yardımcısı, bugün üç gün sürecek İspanya ziyaretini başlatıyor. Keqiang daha sonra İngiltere ve Almanya’da da temaslarda bulunacak.

   

  Diğer yandan, bankalararası euro cinsinden borçlanma maliyetleri Cuma günü, piyasadaki likidite fazlasından ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) en azından Nisan’a kadar limitsiz nakit desteği sağlayamaya devam edeceğini açıklamasının ardından, düştü.

   

  Bankalararası borçlanma maliyeti, son iki ayın en düşük seviyesine geriledi ve yüzde 1.010’dan yüzde 1.006’ya geriledi.

   

  ÇİN’DE İMALAT YAVAŞLADI

  Bununla birlikte, Çin’de son aylarda oldukça güçlü bir büyüme ivmesi yakalayan imalat sektörü, 2010’un son ayında yavaşladı. Uzmanlar, bu durumun yetkililerin enflasyonu kontrol altında tutmak için aldığı sıkı önlemlerden kaynaklandığının altını çizdi.

   

  Pekin yönetiminin bünyesindeki Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu, ekonominin gidişatı için önemli bir veri olarak görülen Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) Kasım ayında bulunduğu 55.9 seviyesinden, Aralık’ta 55.2’ye gerilediğini belirtti. Ekim ayındaysa bu rakam, 54.7 seviyesindeydi.

   

  Uzmanlar, bunun son beş ayda görülen ilk düşüş olduğuna dikkat çekse de, endeksin 22 aydır üst üste 50 puan seviyesinin üstünde olmasının büyüme açısından önemli olduğunu söyledi.

   

  *Bu yazı Reuters’ta “China Will Continue to Buy Spanish Debt: Vice Premier” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı