Gündem Haberleri

  Çin: İran'la müzakere edilebilir

  A.A.
  17.01.2006 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Çin, dün İngiltere'nin başkenti Londra'da Fransa, Almanya, İngiltere, ABD, Çin ve Rusya'nın katılımıyla yapılan toplantının ardından, İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili olarak müzakere yolunun hala mümkün olduğunu düşündüğünü açıkladı.

  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Görüşmenin bütün katılımcılarının İran'ın (nükleer) faaliyetlerine başlaması konusunda endişelerini ifade ettiğini söylemek lazım” dedi ve bütün katılımcıların İran'ın diplomatik müzakere sürecine geri dönmesi gerektiğini düşündüğünü kaydetti.

  “Taraflar, müzakere ve diplomatik yollarla çözüm bulunması için çabaların sürdürülmesi arzusunu dile getirdi” diyen sözcü, İran'a Avrupalılarla müzakerelere yeniden başlaması çağrısında bulundu.
  Sözcü, “İlgili bütün tarafların ortak çabaları sayesinde müzakerelere ve barışçı çözüm yoluna yeniden dönülebileceğini düşünüyor ve umuyoruz” ifadesini kullandı.

  BM Güvenlik Konseyi'nin veto yetkisine sahip 5 daimi üyesi Çin, Rusya, Fransa, ABD ve İngiltere ile Almanya'nın diplomatları, İran'ın geçen hafta uranyum zenginleştirme çalışmalarına tekrar başlamasından ciddi biçimde kaygı duyduklarını açıklamış ve İran'dan nükleer programını tamamen durdurmasını istemişti. Londra'daki toplantıda, katılımcıların konunun BM Güvenlik Konseyi'ne taşınması üzerinde görüş birliğine varamadığı da bildirilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı